1 Մայիս 2017 - 10:51 AMT
Շվեդիայում անհայտները հրկիզել են շիաների Իմամ Ալի մզկիթը, որը գտնվում է Ստոկհոլմի Յերֆելլա արվարձանում: Միջադեպը տեղի է ունեցել մայիսի լույս 1-ի գիշերը:
«Հրկիզումը, կարծես, դրսի կողմից է իրականացվել»,-ասել է Ստոկհոլմի ոստիկանության մամուլի հետ կապերի պատասխանատու Լարս Բյուսթրեմը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը SVT վրա հղումով:
Հրդեհի մարմանը մի քանի հրշեջ հաշվարկ է մասնակցել: Միջադեպի հետևանքով ոչ ոք չի տուժել: Ըստ մզկիթի ներկայացուցիչների, վնասվել է շենքի 30-50 տոկոսը: Շենքում է գտնվում նաև 3.000 հատոր պարունակող գրադարանը, սակայն, դեռ հայտնի չէ, այրվել է այն, թե ոչ:
Մայիսի 1-ին մզկիթում պետք է մոտ 80 երեխայի համար նախատեսված պարապմունք անցներ, միջոցառումը հարկ եղավ չեղարկել: Պատահարի մասին իրազեկվել է անվտանգության ոստիկանությունը:

Поджог в крупнейшей в Швеции шиитской мечети Имама Али в северном стокгольмском пригороде Йерфелла произошел в ночь на 1 мая.
«Похоже, что поджог произведен с внешней стороны (здания)», – отметил ответственный по связям с прессой столичной полиции Ларс Бюстрем, передает ТАСС со ссылкой на SVT.
На тушение огня прибыло несколько пожарных расчетов. В инциденте никто не пострадал. По информации представителей мечети, повреждено около 30-50% здания. В нем находится библиотека с более 3 тыс. книг, но пока неизвестно, сгорели ли и они.
Согласно планам, 1 мая в мечети должны были пройти занятия для 80 детей. Это мероприятие теперь пришлось отменить. О происшествии была информирована полиция безопасности СЕПО.