1 Մայիս 2017 - 12:35 AMT
Քրդստանի տարածաշրջանային կառավարության Առևանգված եզդիների փրկության վարչության ղեկավար Հուսեյն Քաիդին հայտարարել է, որ 36 եզդի է փրկվել՝ կանայք ու երեխաներ, որոնք արդեն միավորվել ընտանիքներին Սինջարում:
Նա հավելլե է, որ Քրդստանի տարածաշրջանային կառավարության վարչապետի աջակցությամբ ջիհադականների գերությունից գրեթե 2900 եզդի է ազատվել: Այնուամենայնիվ, ևս հազարավոր մարդիկ են մնում ԻՊ գերության մեջ: Նրանց փրկելու համար մեծ ջանքեր են գործադրվում, հայտնում է Kurdistan.ru-ն:
Ինչպես ասել է Կասիմ Շեշուն, որը փեշմերգա ուժերի հրամանատարն է Սինջարում, ազատված եզդիներին առևանգել էին Սինջարի Թել Բանաթ շրջանից:
2014-ի օգոստոսին ծայրահեղական գրոհայինները 6413 եզդի է էին առևանգել Իրաքի հյուսիսում, երբ այդ տարածքեը գրավեցին ԻՊ զինյալները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իրաքյան Քրդստանում, Շենգալի (Սինջար) շրջանում 30 եզդու եղբայրական գերեզման է հայտնաբերվել: Ըստ Հայրենասիրական միության տվյալների, 2014-ի օգոստոսին Շենգալի գրավումից հետո «Իսլամական պետության» զինյալները ցեղասպանության են ենթարկել շրջանում ապրող եզդիներին: Սպանվել է մոտ 5.000 մարդ, մոտ 7.000 կին և երեխա ստրկության է տարվել, իսկ ավելի քան 400.000-ը փախստական է դարձել:

В общей сложности 36 похищенных езидов были освобождены 30 апреля из плена террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) в Мосуле.
Хусейн Каиди, глава Управления по спасению похищенных езидов Регионального правительства Курдистана (КРГ), заявил, что 36 курдов-езидов (женщины и дети), были спасены 30 апреля, и уже воссоединились со своими семьями в Синджаре.
Он добавил, что при поддержке премьер-министра КРГ почти 2900 курдов-езидов уже освобождены из плена джихадистов. Тем не менее, еще тысячи остаются в руках ИГ, и по их спасению предпринимаются большие усилия, передает Kurdistan.ru.
Как сообщил Касым Шешу, командующий силами пешмерга в Синджаре, освобожденные в пятницу езиды были похищены из синджарского района Тель Банат.
6413 езидов, в основном женщин и детей, были похищены экстремистами в августе 2014 года, когда их район на севере Ирака был захвачен боевиками ИГ.