8 Մայիս 2017 - 13:32 AMT
Աֆղանստանում ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման ղեկավարներից մեկը՝ Աբդուլ Հասիբը, սպանվել է աֆղան և ամերիկացի զինվորների հարձակման արդյունքում: Ինչպես հայտնել են ԱՄՆ զինվորականները, Հասիբն ու ԻՊ մի շարք այլ «բարձրաստիճան» անդամներ սպանվել են ապրիլի վերջում Աֆղանստանի արևելքում:
Ըստ ԱՄՆ բանակի ներկայացուցիչների հայտարարության, Հասիբի և նրա մերձավոր զինակիցների ոչնչացումը կարող է «զգալիորեն» թուլացնել ԻՊ դիրքերը, ինչպես նաև մոտեցնել զինվորականների գլխավոր նպատակը՝ ամբողջ ահաբեկչական խմբավորման ոչնչացումը:
Աֆղանական Նանգանհար գավառում հատուկ գործողության ժամանակ սպանվել է նաև 2 ամերիկացի զինվոր: Ըստ Պենտագոնի ներկայացուցիչների, նրանք կարող էին սխալմամբ սպանվել ԱՄՆ դաշնակիցների կողմից, գրում է Deutsche Welle-ն:
Հասիբի ապաստարանն այն թունելային համալրիի հարևանությամբ էր, որի վրա ԱՄՆ զինվորականները ապրիլի 13-ին գցել էին ամենամեծ ոչ միջուկային ռումբը՝ «մայր ռումբը»: Ըստ աֆղանական աղբյուրների, սպանվել է ԻՊ 92 գրոհային: Ըստ ԱՄՆ ՊՆ տվյալների, Աֆղանստանում դեռևս մոտ 1000

8 Май 2017 - 13:18 AMT
Абдул Хасиб, один из руководителей джихадистской группировки «Исламское государство» (ИГ) в Афганистане, был убит во время атаки, совершенной афганскими и американскими солдатами. Как сообщили военные США, гибель Хасиба и ряда других «высокопоставленных» представителей ИГ последовала в конце апреля на востоке Афганистана.
По заявлению представителей армии США, ликвидация Хасиба и его приближенных может «значительно» ослабить позиции ИГ, а также приблизить главную цель военных – уничтожение всей террористической группировки, пишет Deutsche Welle.
Во время спецоперации, проведенной в афганской провинции Нангархар, были убиты также двое американских солдат. По словам представителя Пентагона, они могли быть по ошибке застрелены союзниками США в начале многочасовой боевой операции.
Убежище Хасиба находилось неподалеку от тоннельного комплекса, на который американские военные 13 апреля сбросили крупнейшую неядерную бомбу («мать всех бомб»). По данным, полученным из афганских источников, таким образом были убиты 92 боевика ИГ. По подсчетам министерства обороны США, в Афганистане находятся еще около тысячи террористов ИГ.