10 Մայիս 2017 - 07:17 AMT
Իսրայելի ԱԳՆ-ն կանչել է Թուրքիայի դեսպան Քեմալ Օքեմին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վերջին հայտարարությունների վերաբերյալ պարզաբանումներ տալու համար:
Էրդողանը կոչ է արել մահմեդականներին «որքան հնարավոր է հաճախ այցելել Ալ Աքսա մզկիթը», որը գտնվում է Երուսաղեմի Տաճարի լեռան վրա, քանի որ «ամեն մի օրը, երբ Երուսաղեմը Իսրայելի օկուպացիայի տակ է», «վիրավորական է» իրենց համար: Նա նաև քննադատել է Իսրայելի օրինագիծը, որով արգելք է սահմանվում ուշ երեկոյան և վաղ առավոտյան մահմեդականներին աղոթքի ավանդական կանչի համար, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Jerusalem Post-ի վրա հղումով:
«Նրանք, ովքեր սիստեմատիկաբար խախտում են մարդու իրավունքները սեփական երկրում, չպետք է դասեր տան տարածաշրջանի միակ ժողովրդավարությանը»,-մեջբերում է պարբերականը Իսրայելի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Էմանուել Նաչսոնի հայտարարությունը:
Երբեմնի ռազմավարական գործընկերներ Թուրքիան և Իսրայելը հեռացան իրարից, երբ Անկարայում իշխանության եկան իսլամիստները, որոնք վերկողմնորոշեցին երկրի արտաքին քաղաքականությունը եվրոպական ինտեգրումից արաբա-մահմեդական աշխարհում դիրքերն ամրապնդելու ուղղությամբ: Փոխադարձ սառեցման գագաթնակետը դարձավ «Ազատության նավատորմի» հետ կապված միջադեպը:

10 Май 2017 - 07:26 AMT
Министерство иностранных дел Израиля вызвал посла Турции Кемаля Окема для разъяснений касательно недавних заявлений президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в адрес Израиля.
8 мая Эрдоган призвал мусульман «как можно чаще посещать мечеть Аль-Акса», расположенную на храмовой горе Иерусалима, так как «каждый день, который Иерусалим находится под оккупацией (Израиля — ред.)» является «оскорблением» для них. Он также раскритиковал законопроект Израиля, предусматривающий запрет на традиционный призыв к молитве для мусульман поздней ночью и ранним утром.
«Те, кто систематически нарушает права человека в своей собственной стране, не должны поучать единственную демократию в регионе», — заявил представитель МИД Израиля Эммануэль Начсон, пишет РИА Новости со ссылкой на газету Jerusalem Post.
Турция и Израиль, некогда бывшие стратегическими партнерами, отдалились друг от друга после прихода к власти в Анкаре исламистов, переориентировавших турецкую внешнюю политику с европейской интеграции на укрепление позиций в арабо-мусульманском мире. Пиком взаимного охлаждения стал инцидент с «Флотилией свободы».