10 Մայիս 2017 - 07:57 AMT
Եվրամիությունը մի քանի օրից կհայտարարի Ուկրաինայի հետ վիզային ռեժիմի պարզեցման մասին: Այդ մասին մայիսի 9-ին հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության գծով գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին ՄԱԿ ԱԽ նիստում:
«Մենք չենք ճանաչում և երբեք չենք ճանաչի ՌԴ կողմից Ղրիմի ապօրինի բռնակցումը»,-ասել է Մոգերինին՝ հավելելով, որ ԵՄ-ն կշարունակի աշխատել Ուկրաինայի արևելքում հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Մարտի 2-ին ԵՄ անդամ երկրների դեսպանները հավանություն են տվել Ուկրաինայի հետ մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման վերաբերյալ ոչ պաշտոնական համաձայնագրին: Եվրախորհրդարանը սատարեց այդ որոշմանը: ԵՄ և Ուկրաինայի միջև առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմն ուշի մեջ կմտնի ԵՄ պաշտոնական ամսագրում համապատասխան փաստաթղթի հրապարակումից 20 օր անց:
Ուկրաինայի քաղաքացիները կկարողանան ԵՄ մուտք գործել ամեն 180 օրը մեկ 90 օրով՝ գործարար և զբոսաշրջային նպատակներով, ինչպես նաև ընտանեկան գործերով: Առանց վիզայի ռեժիմը աշխատանքի իրավունք ԵՄ երկրներում Ուկրաինայի քաղաքացիներին չի տա:

Евросоюз через несколько дней объявит о соглашении по упрощению визового режима с Украиной. Об этом заявила 9 мая верховный представитель ЕС по внешней политике и политике безопасности Федерика Могерини на заседании Совбеза ООН.
«Мы не признаём и не признаем никогда незаконную аннексию Крыма Россией», – подчеркнула также Могерини, добавив, что ЕС будет продолжать работу по урегулированию конфликта на востоке Украины, пишет Deutsche Welle.
2 марта послы государств-членов Евросоюза одобрили неофициальное соглашение, касающееся либерализации визового режима с Украиной. 6 апреля большинство депутатов Европарламента поддержали это решение. Безвизовый режим между ЕС и Украиной вступит в силу через 20 дней после публикации соответствующего документа в «Официальном журнале» ЕС.
Граждане Украины смогут «въезжать в ЕС на 90 дней в каждый 180-дневный период с деловыми и туристическими целями, а также по семейным делам». Безвизовый режим не дает гражданам Украины права на трудоустройство в странах Евросоюза.