ԱՄՆ Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը հաստատել է մայիսի 16-ին նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպման լուրը: Նրանք քննարկելու են երկկողմ հարաբերություններն ու ահաբեկչության դեմ պայքարը Սիրիայում և Իրաքում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
«Նախագահ Թրամփը Սպիտակ տանը մայիսի 16-ին կընդունի նախագահ Էրդողանին: Առաջնորդները կքննարկեն երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդման ուղիներն ու ահաբեկչության դեմ պայքարում իրենց գործակցությունը»,- ասվում է հաղորդագրության տեքստում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է Սիրիայի տարածքում գործող քրդական ազգային ինքնապաշտպանության ջոկատներին (YPG) զենք տրամադրելու մասին որոշումը, որը խիստ հակազդեցության է արժանացել Թուրքիայում:

11 Май 2017 - 09:54 AMT
Президент США Дональд Трамп примет в Вашингтоне 16 мая турецкого коллегу Реджепа Тайипа Эрдогана. Президенты планируют обсудить пути дальнейшего укрепления двусторонних отношений и углубление сотрудничества в борьбе с терроризмом в Сирии и Ираке, сообщил Белый дом.
«Лидеры обсудят пути дальнейшего укрепления двусторонних отношений и углубление сотрудничества в борьбе с терроризмом во всех его формах», — говорится в сообщении, пишет РИА Новости.
18 апреля президент Турции сообщил, что во время телефонного разговора с Дональдом Трампом договорился о встрече, подчеркнув, что личное общение необходимо для улучшения двусторонних связей.