Հայաստանի հավաքականի և «Մանչեսթեր Յունայթեդի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը հայտարարել է, որ մարզադաշտում նմանվում է գազանի կամ հրեշի:
Նա պատմել է, որ իր ընդունակությունները ժառանգել է հորից՝ Համլետ Մխիթարյանից, որը ժամանակին հանդես է եկել Երևանի «Արարատի» և ֆրանսիական «Վալանսի» կազմում: Սակայն Մխիթարյանը հավելել է, որ ընդհանրություններ չի տեսնում իր և հոր միջև: «Ես շատ ընդունակություններ եմ ժառանգել հորիցս, սակայն, կարծում եմ, որ նա ավելի արագաշարժ էր: Նա հզոր հարված ուներ և բնազդաբար զգում էր ինչպես կարելի է գոլ խփել: Կարծում եմ, որ մի փոքր տարբերվում եմ նրանից»,-ասել է նա:
«Կարևոր չէ, թե ի ծնե ինչ հմտություններ ու կարողություններ ունես: Գլխավորն այն է, թե ինչպես ես դրանք օգտագործելու, և այն, որ ճիշտ օգտագործելու համար հարկավոր է քրտնաջան աշխատել: Եթե տաղանդ ունես, բայց քիչ ես աշխատում, ապա ոչնչի չես հասնի»,-ասել է Մխիթարյանը, գրում է ՄՅՈւ պաշտոնական կայքը:
«Մանչեսթեր Յունայթեդում» ես բարելավել եմ իմ տեմպը, արագությունն ու ուժը, քանի որ այդ ակումբի թիմում հարկ եղավ ադապտացվել ԱՊԼ ֆուտբոլին: Խաղադաշտում ես աշխատում եմ նմանվել գազանի կամ հրեշի: Ես ամբողջ ուժով պայքարում եմ յուրաքանչյուր գնդակի համար: Դաշտից դուրս ես շատ հանգիստ եմ»,-ասել է հայ ֆուտբոլիստը:
Ընթացիկ խաղաշրջանում Մխիթարյանը 36 խաղ է անցկացրել ՄՅՈւ կազմում բոլոր մրցաշարերում և 10-ը գոլի հեղինակ դարձել:
«Խաղաշրջանի գոլ» մրցանակին հավակնող «Մանչեսթեր Յունայթեդի» 10 գոլերից 4-ը Մխիթարյանն է իրացրել: Քվեարկությունն արդեն բաց է, խաղաշրջանի գոլին են հավակնում Մխիթարյանի խփած գոլերը «Զարյա», «Սանդերլենդ», «Ուիգան» և «Լեսթեր» ակումբների դեմ խաղերում:

Полузащитник сборной Армении и «Манчестер Юнайтед» Генрих Мхитарян заявил, что на поле он старается быть похожим на зверя или монстра.
Он также рассказал, что унаследовал много способностей от своего отца – Гамлета Мхитаряна, выступавшего за ереванский «Арарат» и французский «Валанс», но не видит общего между собой и отцом: «У меня много способностей от моего отца, но думаю, что он был быстрее меня. У него был мощный удар и естественный инстинкт того, как забивать голы. Чувствую, что немного отличаюсь от него».
«Неважно сколько у вас врожденных навыков и возможностей, с которыми вы родились. Самое главное, что вы должны их использовать, и для правильного обращения с ними нужно много работать. Если у тебя есть талант, но ты не работаешь должным образом, то станешь ничем»,- отметил Мхитарян, пишет официальный сайт МЮ.
«В «МЮ» я улучшил свой темп, быстроту и силу, потому что находясь здесь необходимо адаптироваться к футболу в АПЛ. На поле я стараюсь быть похожим на зверя или монстра. Борюсь за каждый мяч изо всех сил. Вне поля я очень спокойный»,- добавил армянский футболист.
В текущем сезоне Мхитарян провел в составе «Манчестер Юнайтед» 36 матчей во всех турнирах и забил 10 голов.
Четыре из 10 голов, номинированных на премию «Гол сезона» «Манчестер Юнайтед», принадлежат Генриху Мхитаряну. Голосование уже открыто, на звание гола сезона претендуют голы армянского футболиста в матчах МЮ против клубов «Заря», «Сандерленд», «Уиган» и «Лестер».