11 Մայիս 2017 - 08:46 AMT
Սիրիացի քրդերը մտադիր են ամերիկյան զենքի օգնությամբ «ազատ Սիրիա կառուցել»: Այդ մասին ասվում է YPG քրդական աշխարհազորի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռեդուր Հելիլի հայտարարության մեջ:
«Մեր ուժերը…հռչակում են, որ մենք կկառուցենք այնպիպսի Սիրիա, որտեղ բոլոր մարդիկ ազատ կապրեն միասին՝ միջազգային կոալիցիայի ուժերի աջակցությամբ հաղթելով մութ ուժերին»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մայիսի 10-ին Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Շոն Սփայսերը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-նզենք կմատակարարի քրդերին, քանի որ քրդերը միակ ուժն են, որն առաջիկայում հաջողությամբ կպաշարի Ռաքքան: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է Սիրիայում գործող քրդական ջոկատներին սպառազինելու ծրագիրը: ԱՄՆ ՊՆ-ն լիազորություններ է ստացել զինելու Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի քրդական ջոկատներին ամեն անհրաժեշտ սպառազինությամբ՝ երաշխավորելու համար ԻՊ հանդեպ հաղթանակը Ռաքքայում:
Հելիլը ողջունել է քրդերին զենք մատակարարելու ԱՄՆ որոշումը, միևնույն ժամանակ «ուշացած» համարելով այն: Ըստ նրա, YPG-ն ապացուցել է ամբողջ աշխարհին, որ ահաբեկչության դեմ պայքարող հիմնական ուժն է:
Զենքի մատակարարումները քրդերին դժգոհություն են առաջացնում Թուրքիայում, որտեղ կարծում են, որ քրդական կազմավորումները կապված են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ: Վաշինգտոնն ու Անկարան ահաբեկչական կազմավորում են համարում ՔԱԿ-ը:
Թուրքիան դեռ Օբամայի նախագահության օրոք էր դժգոհ ԱՄՆ քաղաքականությունից՝ տարածաշրջանում որպես ՄԱՆ «վստահված ուժեր» քրդերին օգտագործելու մասով: Թուրքիայի իշխանությունները հուսով էին, որ նոր նախագահ Թրամփի վարչակազմի օրոք իրավիճակը կփոխվի և ԱՄՆ-ն կամ սեփական զորքերը Սիրիա կուղարկի, կամ ուշադրությունը կսևեռի Անկարային սատարող արաբական միավորների վրա:

11 Май 2017 - 09:35 AMT
Сирийские курды намерены с помощью американского оружия «построить свободную Сирию». Об этом говорится в заявлении официального представителя курдского ополчения YPG Редура Хелиля (Rêdûr Xelîl).
«Наши силы… провозглашают, что мы построим Сирию, где все люди будут жить вместе свободно, при поддержке сил международной коалиции побеждая темные силы», — говорится в заявлении, передает РИА Новости.
10 мая президент США Дональд Трамп утвердил план по вооружению курдских формирований в Сирии, которые ведут борьбу с «Исламским государством» (ИГ), несмотря на возражения Турции. В Пентагоне сообщили, что США намерены предоставить курдам в Сирии «ограниченную партию» оружия, необходимого для освобождения от ИГ города Ракка, в том числе минометы и пулеметы.
Хелиль приветствовал решение США, одновременно назвав его «запоздалым».
«Несмотря на то, что решение Белого дома официально предоставить оружие YPG принято немного поздно, оно стало свидетельством доверия к нашим силам, сражающимся против ИГ и всех террористических бандгрупп… YPG доказала всему миру, особенно международным коалиционным силам, что это главная сила, борющаяся с терроризмом. До этого решения США наши силы долго испытывали нехватку (оружия – ред.)», — говорится в заявлении официального представителя YPG.
Курдские отряды, в том числе ополчение YPG, являются основой «Сирийских демократических сил» (SDF). При поддержке американской авиации и спецназа они ведут освобождение сирийских городов Табка и Ракка от ИГ. В свою очередь, это вызвало протесты официального Дамаска, который подчеркивает, что американцы действуют без согласия сирийских властей, и их присутствие на севере Сирии, по сути, является интервенцией.
Возможные поставки оружия курдам вызывали острое недовольство Турции, которая считает, что данные курдские формирования тесно связаны с запрещенной в Турции Рабочей партией Курдистана. Эта организация признается как Анкарой, так и Вашингтоном террористической.