12 Մայիս 2017 - 08:17 AMT
Չինաստանը տիեզերական տարածքի յուրացման մի ծրագիր է իրականացնում, որի նոր փուլով նախատեսվում է Երկրի պայմաններում մոդելավորել մարդու տևական բնակությունը մշտական լուսնակայանում: Մի խումբ ուսանողներ 200 օր կանցկացնեն հատուկ մոդուլում՝ ստուգելով Լուսնի վրա բնակության պայմանները: Նրանք լիակատար մեկուսացման մեջ կլինեն:
Բեյհան քաղաքի տիեզերական համալսարանի 4 ուսանող մայիսի 10-ին տեղավորվել է «Յուգոն-1» («Լուսնային պալատ») մոդուլում: Նրանք խցիկում կանցկացնեն մոտ 60 օր, որից հետո նրանց կփոխարինի մեկ այլ խումբ, որն այնտեղ կանցկացնի արդեն 200 օր: Հետո առաջին քառյակը կրկին կվերադառնա մոդուլ՝ 105 օրով, գրում է BBC-ին Սինհուա գործակալության վրա հղումով:
Այդ էքսպերիմենտի հիմնական նպատակներից մեկն է պարզել, թե կարող են արդյոք Լուսնի գաղութարարները տևական ժամանակ ինքնաբավ գոյություն պահպանել՝ չունենալով արտաքին աջակցություն:
Մարդկային գործունեության թափոնները կվերամշակվեն կենսառեակտորներում ֆերմենտացման գործընթացի կիրառմամբ, իսկ հետո կօգտագործվեն որպես պարարտանյութ բանջարեղեն և հացահատիկ աճեցնելու համար: Փորձարարական լուսնայինն կայանը բաղկացած կլինի 2 գյուղատնտեսական մոդուլից և բնակելի տարածքից, որտեղ կլինի 4 ննջասենյակ, մեկ ընդհանուր սենյակ, լոգարան, թափոնների վերամշակման բաժին և տարածք կենդանիների համար:
Թեև «Լուսնային պալատում» անցկացվող փորձարկումները նպատակ ունեն Լուսնի գաղութարարներին նախապատրաստելու Լուսնի վրա տևական ժամանակ անցկացնելուն, Չինաստանը չի ծրագրում գիտարշավ ուղարկել Լուսին առաջիկա 10 տարում:
2016-ի հոկտեմբերին Չինաստանն անձնակազմի 2 անդամով տիեզերանավ ուղարկեց տիեզերք, որը կցվեց «Տյանգուն-2» ուղեծրային կայանին և 30 օր մնաց ուղեծրում: Դա ռեկորդային է չինական տիեզերագնացության համար: Չինաստանը երրորդ երկիրն է ԱՄՆ-ից ու ՌԴ-ից հետո, որն ունի անձնակազմով տիեզերական թռիչքների սեփական ծրագիր:

Китай вышел на новый этап реализации своей программы освоения космического пространства, приступив к моделированию в земных условиях длительного пребывания человека на постоянной лунной станции. Группа студентов поселилась в специально сконструированном модуле, чтобы опробовать условия существования на Луне сроком до 200 суток. Они будут жить в полной изоляции от Земли.
Четыре студента космического университета в городе Бейхан заняли 10 мая места в модуле под названием «Югонь-1» («Лунный дворец»). Они проведут в кабине около 60 суток, после чего их сменит другая группа, которая пробудет в ней уже 200 суток. Затем первая четверка вернется еще на 105 суток, пишет BBC со ссылкой на агентство Синьхуа.
Одной из главных целей этого эксперимента является выяснение того, способны ли лунные колонисты в течение длительного времени существовать самодостаточно, не пользуясь внешней поддержкой.
Отходы человеческой деятельности будут обрабатываться в биореакторах с участием процессов ферментации, а затем использоваться в качестве удобрений для выращивания овощей и злаков. Экспериментальная лунная станция будет состоять из двух сельскохозяйственных модулей и жилого помещения, в котором четыре спальных отсека, одна общая комната, ванная, отсек по переработке отходов и комната для животных.
Хотя эксперименты в «Лунном дворце» и ставят цель подготовить лунных колонистов к длительному пребыванию на Луне, Китай не планирует отправить пилотируемую экспедицию на спутник Земли по крайней мере в течение ближайших 10 лет.
В октябре 2016 года в КНР состоялся запуск корабля с двумя членами экипажа, который состыковался с орбитальной станцией «Тяньгун-2» и провел на орбите 30 суток, что составило рекорд в китайской космонавтике. Китай является третьей страной после США и России, которая имеет собственную программу пилотируемых космических полетов. В 2013 году произведена первая посадка на Луну китайской станции «Чанъэ-3» с луноходом «Юйту».
КНР не была принята в проект использования Международной космической станции из-за опасений, связанных с военной ориентацией ее космической программы.