Լոնդոնում գողացել են Ջոան Ռոուլինգի «Հարի Փոթերի» նոր ձեռագիրը: Ձեռագրի տեքստը բաղկացած է 800 բառից: Ռոուլինգը շարադրել է այն փոստային բացիկի երկու կողմում: Ինչպես պարզաբանել է ինքը գրողը, ձեռագիրն ավարտվում է հետևյալ արտահայտությամբ. «Փրիկվելից, որի վրա ես չեմ աշխատում, բայց զվարճալի էր», հայտնում է dni.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Բացիկի վրա գրված «փրիկվելում» իրադարձությունները զարգանում են հայտնի հրաշագործ Հարիի Փոթերի ծնվելուց 3 տարի առաջ:
Բացիկը անհետացել էր, երբ Ռոուլինգին կողոպտել էին Բիրմինհեմում: Ոստիկանությունը ենթադրել է, որ ոճրագործները նման մի բան էին փնտրում: Իրավապահները պաշտոնապես զգուշացրել են երկրպագուներին, որ գողերը շուտով կարող են փորձել արժեքավոր ձեռագիրը վաճառքի հանել: «Խնդրում ենք բոլորին, ով վաճառքում կտեսնի այն, անպայման կապ հաստատել ոստիկանության հետ»,-հայտարարել են նրանք:
Ավելի վաղ Ռոուլինգը բազմիցս էր ասել, որ մտադիր չէ այլևս աշխատել Հարրի Փոթերի աշխարհի մասին գրքերի վրա: «Այդ պատմությունն ավարտին է հասել»,-ասում էր գրողը: Սակայն 2016-ին Լոնդոնի Palace թատրոնում տեղի ունեցավ «Հարրի Փոթերն ու անիծված մանուկը» պիեսի բեմադրությունը:

В Лондоне украдена новая рукопись «Гарри Поттера» писательницы Джоан Роулинг. Текст рукописи состоит из 800 слов. Роулинг изложила все на двух сторонах небольшой почтовой открытки. Как пояснила сама писательница, рукопись завершается фразой: «Из приквела, над которым я не работаю, – но было весело!», передает dni.ru со ссылкой на Reuters
В написанном на почтовой открытке «приквеле» события развиваются за три года до рождения знаменитого волшебника Гарри Поттера.
Открытка исчезла во время ограбления писательницы в Бирмингеме. Полиция предположила, что злоумышленники и искали нечто подобное. Правоохранители официально предупредили поклонников, что в скором времени грабители могут попытаться выставить ценную рукопись на продажу. «Мы просим всех, кто увидит в продаже эту вещь, связаться с полицией», – заявили они.
Ранее Джоан Роулинг не раз говорила, что не собирается больше работать над книгами о вселенной Гарри Поттера. «Эта история подошла к концу», – заявляла писательница. Однако в 2016 году на сцене лондонского театра Palace состоялась премьера спектакля по пьесе «Гарри Поттер и проклятое дитя».