Փհենյանը կբանակցի Վաշինգտոնի հետ, եթե դրա համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծվեն: Ըստ Ռենհափ գործակալության, այդ մասին New America կենտրոնի ամերիկացի փորձագետների հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է ԿԺԴՀ ԱԳՆ-ում ԱՄՆ գծով դեպարտամենտի ղեկավար Չխվե Սոն Հին:
Նա ասել է, որ երկրները «կերկխոսեն որոշակի պայմանների առկայության դեպքում»: Այժմ Ճապոնական ծովի շրջանում է գտնվում ԱՄՆ ՌԾՈւ ավիակիրների հարվածային խումբը, որը գլխավորում է ատոմային ավիակիր «Կառլ Վինսոնը»:
Տարբեր տվյալներով, այժմ Կորեական թերակղզու շրջանում կարող է մինչև 6 ամերիկյան հարվածային ատոմակայան լինել՝ ներառյալ 3 սուզանավ ԱՄՆ 7-րդ օպերատիվ նավատորմի կազմից, որը պարեկում է Խաղաղ օվկիանոսի արևմտյան հատվածը:

13 Май 2017 - 09:07 AMT
Пхеньян проведёт переговоры с Вашингтоном, если для этого сложатся необходимые условия. Об этом после встречи с американскими экспертами центра New America сообщила глава департамента по делам США в МИД КНДР Чхве Сон Хи.
Она подчеркнула, что страны «будут вести диалог при определённых условиях».
В настоящее время в акватории Японского моря продолжает курсировать авианосная ударная группа ВМС США, которую возглавляет атомный авианосец «Карл Винсон», передаетReuters.
Также, по различным данным, сейчас в районе Корейского полуострова могут находиться до шести американских ударных атомных подлодок, включая все три подлодки из состава 7-го оперативного флота США, которые патрулируют западную часть Тихого океана.