Սիրիացի քրդերը չեն մասնակցի Ժնևի բանակցություններին Թուրքիայի դիրքորոշման պատճառով, սակայն կապ են պաշտպանում Սիրիայի գծով ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դե Միստուրայի հետ: Այդ մասին հայտարարել է սիրիացի քրդերի «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության (PYD) համանախագահ Սալիհ Մուսլիմը:
«ԱՄՆ-ն և ՌԴ-ն հիանալի գիտեն, որ առանց քրդերի Սիրիայում քաղական հանգուցալուծում լինել չի կարող: Այժմ մենք բանակցությունների սեղանի մոտ չենք Թուրքիայի դիրքորոշման պատճառով: Բայց ուժերը, որոնք գիտեն, որ առանց մեզ քաղաքական լուծում չի լինի, ցանկանում են ներառել մեզ այդ գործընթացում, սակայն, Թուրքիային չվանելով»,-հայտարարել է քրդական կուսակցության համանախագահը:
Մուսլիմն ասել է, որ քրդերը չեն առարկում Թուրքիայի մասնակցությանը բանակցություններին:
«Մենք կապ ենք պաշտպանում այն մարդկանց հետ, որոնք կառավարում են Ժնևում ընթացող բանակցությունները, սակայն ոչ մի առաջընթաց բանակցություններին մեր մասնակցության հարցում չկա: Սակայն, ինչպես մենք ասել ենք ժնևյան գործընթացի հենց սկզբից, և կրկնում ենք դա այսօր, առանց մեզ չի կարող Սիրիայի ճգնաժամի քաղաքական լուծում լինել»,-հայտարարել է Մուսլիմը քրդական Firat գործակալությանը տված հարցազրույցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա, թեև քրդերը Ժնևում չեն, բայց տանուլ չեն պարտվի գործընթացում:
Թուրքիան առարկում է PYD և սիրիացի քրդերի մասնակցությանը Աստանայի և Ժնևի բանակցություններին, քանի որ համարում է, որ նրանք սերտորեն կապված են երկրում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ:

15 Май 2017 - 07:01 AMT
Сирийские курды не будут принимать участие в переговорах в Женеве из-за позиции Турции, но находятся в контакте с командой спецпосланника ООН по Сирии Стаффана де Мистуры. Об этом заявил сопредседатель сирийской курдской «Партии демократического союза» (PYD) Салих Муслим.
Переговоры по Сирии в Женеве пройдут 16-19 мая.
«У нас есть взаимоотношения с людьми, которые управляют переговорами (в Женеве), но никакого прогресса в нашем появлении (на переговорах) нет. Но, как мы говорим с первого дня (начала женевского процесса – ред.), мы повторяем и сегодня, что без нас не может быть политического решения (кризиса в Сирии)», — заявил Муслим, пишет РИА Новости со ссылкой на курдское агентство Firat.
По его словам, «хотя мы не в Женеве, мы не проиграем в этом процессе».
«США и Россия прекрасно знают, что без нас в Сирии не может быть политического решения. Сейчас мы не можем быть за столом переговоров из-за позиции Турции. Но силы, которые знают, что там не будет политического решения без курдов, хотят включить нас в этот процесс, но без того, чтобы отбросить Турцию», — заявил сопредседатель курдской партии.
Муслим подчеркнул, что сами курды не возражают против участия Турции в переговорном процессе.
Турция возражает против участия PYD и сирийских курдов в переговорах в Астане и Женеве, так считает их тесно связанными с запрещенной в стране «Рабочей партией Курдистана».