Թուրքիան տեղեկացրել է Գերմանիայի ԱԳՆ-ին, որ չի թույլատրի գերմանացի պատգամավորների այցը «Ինջիրլիք» ռազմակայան: Այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Շեֆերը լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ հավելելով, որ դա արվել է նախատեսվող այցից մեկ օր առաջ:
«Թուրքական կողմը վեջնական որոշում է կայացրել և տեղեկացրել է, որ մի խումբ գերմանացի պատգամավորների այցը, որը պետք է մեկնարկեր մայիսի 16-ին, համաձայնեցված չէ»,-ասել է Շեֆերը:
Նա հավելել է, որ «ԳԴՀ կառավարության համար միանգամայն բնական է համարվում այն, որ բունդեսվերի զինվորներին, գերմանացի զինծառայողներին արտասահմանյան առաքելություններում կարող են այցելել գերմանական Բունդեսթագի պատգամավորները»:
ԳԴՀ ԱԳՆ և կառավարության անդամների հերթական այցի հարցը Թուրքիայում տեղակայված «Ինջիրլիք» ռազմակայան քննարկվել է «կանցլերի աշխատակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների» մակարդակով ապրիլի սկզբից, սակայն թուրքական կողմը մինչ օրս հակասական պատասխաններ էր տալիս, ասել է Շեֆերը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
2016-ի հունիսին Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից հետո Անկարան արգելել էր գերմանացի խորհրդարանականների մուտքը ռազմակայան, որտեղ տեղակայված են գերմանական ինքնաթիռներ:

15 Май 2017 - 11:00 AMT
Турция проинформировала МИД Германии за день до начала предполагаемого визита группы депутатов на военную базу «Инджирлик» о невозможности поездки. Об этом заявил на брифинге официальный представитель немецкого министерства Мартин Шефер.
«Мы окончательно проинформированы турецкой стороной о том, что визит группы немецких депутатов из комитета обороны бундестага, который должен быть начаться 16 мая, не согласован», — сказал Шефер, передает РИА Новости.
Он добавил, что «для правительства ФРГ абсолютно само собой разумеется, что солдаты бундесвера, немецкие солдаты в зарубежных миссиях… могут посещаться депутатами немецкого бундестага».
По поводу очередного визита депутатов на «Инджирлик» МИД и правительство на уровне «высокопоставленных представителей ведомства канцлера» вели переговоры с первой половины апреля, однако до сих пор с турецкой стороны поступали «противоречивые сигналы», – добавил Шефер.
Отношения между ФРГ и Турцией осложнились после принятия бундестагом в июне 2016 года резолюции, осуждающей Геноцид армян в Османской империи 100 лет назад. В ответ Анкара отозвала посла из Берлина и отказала делегации бундестага в визите на базу «Инджирлик», где находится контингент немецких вооруженных сил. Только после заявления канцлера Ангелы Меркель о том, что резолюция бундестага не является «юридически обязательной», визит санкционировали, он состоялся в октябре.