Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն մայիսի 16-ին հրամանագիր է ստորագրել ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ, որով նախատեսվում է մասնավորապես արգելափակել «ՎԿոնտակտե» և «Օդնոկլասնիկի» սոցցանցերը: Բացի այդ, արգելափակել են Yandex-ի բոլոր ծառայությունները:
Տնտեսական պատժամիջոցներ են սահմանվել նաև խոշորագույն ռուսական հեռուստաընկերությունների՝ «ՏՎ Ցենտրի», ՌԲԿ-ի, ՎԳՏՌԿ-ի, «ՆՏՎ-Պլյուսի», ՏՆՏ-ի և այլ ընկերությունների դեմ:
Հատկանշական է, որ Yandex-Եղանակ ծառայությունն աշխատում է, սակայն «սև ցուցակում» են հայտնվել այն հասցեները, որոնց օգնությամբ կարելի է տեղեկանալ Մոսկվայում և Կիևում սպասվող եղանակի մասին:
Yandex-ը, «ՎԿոնտակտեն» և «Օդնոկլասնիկին» Ուկրաինայում համացանցի հաճախելիության առաջատարներն են: «ՎԿոնտակտեի» համար Ուկրաինայի շուկան խոշորագույնն է ռուսականից հետո:

Президент Украины Петр Порошенко 16 мая подписал указ о новых санкциях против России, которые предполагают, в частности, блокировку доступа к социальным сетям «ВКонтакте» и «Одноклассники». Помимо этого доступ будет заблокирован ко всем сервисам «Яндекса».
Текст указа опубликован на официальном сайте главы Украины.
Доступ к соцсетям заблокирован в рамках ограничений, наложенных на Mail.Ru Group. Провайдеры также должны будут заблокировать доступ к самому сайту Mail.ru.
Экономические санкции (блокирование активов, запрет на транзакции и вещание) также введены против крупнейших российских телекомпаний: «ТВ Центр», РБК, ВГТРК, «НТВ-Плюс», «Звезда», ТНТ, РЕН, ОТР.
Примечательно, что сервис «Яндекс.Погода» работает практически полностью, однако в «черный список» попали адреса, по которым можно посмотреть погоду в Москве и Киеве.
«Яндекс», «ВКонтакте» и «Одноклассники» — лидирующие по посещаемости сайты украинского сегмента интернета. Для «ВКонтакте» Украина является вторым по размеру рынком после российского.