17 Մայիս 2017 - 07:24 AMT
Ամերիկյան NBC News ընկերությունը պարզել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի խոսակցության մանրամասները: Ըստ աղբյուրի, խոսք է գնացել այն մասին, որ ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը» մտադիր է ահաբեկչական գործողություն իրականացնել ինքնաթիռում:
Թրամփի և Լավրովի հանդիպումը տեղի է ունեցել որոշ ժամանակ առաջ Սպիտակ տանը: Ավելի ուշ ԶԼՄ-ները հայտնեցին, թե ԱՄՆ նախագահը դիվանագիտական գաղտնի տեղեկություն է հայտնել Լավրովին ԻՊ մասին:
Ըստ հեռուստաալիքի աղբյուրների, ահաբեկիչները մտադիր են ինքնաթիռպայթեցնելնոութբուքում տեղադրված ռումբի միջոցով: Ըստ որոշ տվյալների, օդանավակայնների ստուգման համակարգերը կարող են «չտեսնել» նմանատիպ պայթուցիկ սարքը զննության ժամանակ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ NBC News-ի, այդ տեղեկության բացահայտումը կարող է սպառնալիքի տակ դնել ԻՊ շարքերում աշխատող իսրայելցի գործակալի կյանքը, որը գաղտնի սողոսկել է ԻՊ շարքերը և տվյալնել է տրամադրում Վաշինգտոնին գրոհայինների ծրագրերի մասին:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ ԱՄՆ-ն դիտարկում է Եվրոպայից ԱՄՆ ժամանող բոլոր չվերթներում նոութբուքերն արգելելու հնարավորությունը:
Ինքը Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իրավունք ուներ կիսվել այդ տեղեկատվությամբ Մոսկվայի հետ: Մինչդեռ Թրամփի կենտրոնակայանում հայտարարել են, որ ԱՄՆ վարչակազմում կան մարդիկ, որոնք սաբոտաժով են զբաղված:

17 Май 2017 - 08:37 AMT
Американский телеканал NBC News выяснил детали разговора президента США Дональда Трампа и главы российского МИД Сергея Лаврова. По данным источников, речь шла о планах террористов из «Исламского государства» (ИГ) устроить теракт на борту самолета.
Встреча Трампа и Лаврова состоялась 9 мая в Овальном кабинете Белого дома. Позднее СМИ сообщили, что американский лидер поделился с дипломатом сверхсекретной информацией об ИГ.
Американские чиновники утверждают, что на встрече Трампа и Лаврова речь действительно шла об «Исламском государстве». При этом президент США якобы рассказал о том, что боевики готовят теракт на борту самолета, следующего в США.
Источники телеканала заявили, что террористы планируют сбить один из лайнеров с помощью бомбы, заложенной в ноутбук. По некоторым данным, системы проверок в аэропортах могут «пропустить» подобное взрывное устройство при досмотре.
Отмечается, что раскрытие этой информации может поставить под угрозу жизнь израильского агента, который был тайно внедрен в ряды ИГ и предоставил Вашингтону данные о планах боевиков.
Ранее СМИ сообщили, что США рассматривают возможный запрет на провоз ноутбуков на всех рейсах, следующих из Европы.
Сам Дональд Трамп заявил, что имел право поделиться информацией с Москвой.
«Как президент я хотел поделиться с Россией (на открыто заявленной встрече Белого дома), на что имел полное право, данными о терроризме и безопасности авиаполетов. Также я хочу, чтобы Россия значительно усилила свою борьбу против ИГ и терроризма», — написал Трамп в своем микоблоге Twitter, не уточнив детали переговоров с Лавровым.