Ի պատասխան արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում մայիսի 16-ի լույս 17-ի գիշերը հակառակորդի դրսևորած ակտիվության, ՊԲ մարտական հերթապահության մեջ գտնվող ստորաբաժանումները ձեռնարկել են կանխարգելիչ գործողություններ, ինչի արդյունքում, ըստ ՊԲ համապատասխան ծառայությունների տրամադրության տակ եղած հավաստի տվյալների, ադրբեջանական կողմը կրել է կորուստներ:
ՊԲ հրապարակած գործողությունների տեսանյութից երևում է, որ, մասնավորապես, ոչնչացվել է հակառակորդի կրակակետ, ՌԷպ և կապի կառավարման գհանգույց, «Օսա» ԶՀՀ տրանսպորտալիցքավորման մեքենա:
Մայիսի 15-ին շփման գծի արևելյան ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է «Սպայկ» տիպի կառավարվող հրթիռ, ինչի արդյունքում մասնակի վնասվել է մեկ ռազմական տեխնիկա: Ադրբեջանական զինուժի սադրանքի արդյունքում պաշտպանության բանակը մարդկային կորուստ չի ունեցել:

Вооруженные силы Нагорно-Карабахской Республики в ответ на проявленную азербайджанскими ВС в ночь на 17 мая активность прибегли к превентивным мерам. Об этом сообщили в пресс-службе Министерства обороны НКР.
По данным соответствующих служб МО, в результате этого азербайджанская сторона понесла потери. Армия обороны НКР представила видеозапись действий.
Ранее пресс-служба МО НКР сообщила об интенсивном обстреле ВС Азербайджана из минометов различного калибра.15 мая, в районе 16:30 (по ереванскому времени), ВС Азербайджана в восточном направлении линии соприкосновения с силами Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) прибегли к провокации, обстреляв управляемыми ракетами военный объект Армии обороны НКР. Врезультате обстрела частично повреждена военная техника, потерь нет. «Заявляем, что провокация азербайджанских ВС не останется без ответа, а вся ответственность за последствия ложится на военно-политическое руководство Азербайджана», – отмечается в заявлении. По сообщению азербайджанских СМИ, уничтожен ЗРК «Оса» и заряжающая машина.