18 Մայիս 2017 - 14:50 AMT
Մայիսի 17-ից 20-ը Թբիլիսիում ընթանում է ավանդական ուշուի Եվրոպայի մեծահասակների, երիտասարդների (մինչև 18 տարեկաններ) և պատանիների (մինչև 16 տարեկաններ) առաջնությունը: Անկախ եզրափակչի արդյունքներից, հայ ուշուիսներն ապահովել են ութ մեդալ:
Մրցաշարին մասնակցում է ավելի քան 800 մարզիկ մայրցամաքի 28 երկրից:
Հայաստանի հավաքականը ներկայացնում է 14 ուշուիստ, որոնք մրցում են ցինդա (7 մարզիկ), տաոլու (շարժողական վարժությունների համալիր, 5 մարզիկ) և վին-չուն (2 մարզիկ) դիսցիպլիններում, տեղեկացնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Ավանդական ուշուի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Տիգրան Չոբանյանը հայտնել է, որ հայ ուշուիստները վին-չունից երկու մեդալ են նվաճել` Կարո Կարապետյանը (65 կգ, մեծահասակներ) դարձել է արծաթե մեդալիր, իսկ Սայաթ Բաղդասարյանը արժանացել է բրոնզե մեդալի (մեծահասակներ, շարժողական վարժությունների համալիր):
Սվետլանա Մոսոյանը նվաճել է տաոլուի Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը (մեծահասակներ), իսկ Արմեն Համբարձումյանը զբաղեցրել է 2-րդ հորիզոնականը (մեծահասակներ):
Ցինդայում ՀՀ չորս մարզիկը մտել են եզրափակիչ և կպայքարեն ոսկե մեդալի համար. Նրանք են` Արսեն Բաղրյան (48 կգ, պատանիներ), Վարդան Դանիելյան (56 կգ, երիտասարդներ), Հայկ Գասպարյան (56 կգ, մեծահասակներ) և Ռեբեկա Բալասանյան (65 կգ, երիտասարդներ):
Եվրոպայի առաջնությունը կավարտվի մայիսի 19-ին, իսկ հաջորդ օրը կկայանա պարգևատրման և մրցաշարի փակման արարողությունը:

Армения на проходящем в Тбилиси чемпионате Европы по традиционному ушу среди взрослых, юниоров (до 18 лет) и юношей (до 16 лет) обеспечили 8 медалей.
Турнир проходит с 17 по 20 мая. В нем участвуют свыше 800 спортсменов из 28 стран континента.
Сборная Армении на чемпионате представлена 14 спортсменами, которые соревнуются в дисциплинах циньда (7 человек), таолу (комплекс двигательных упражнений, 5 человек) и винь-чунь (2 человека), сообщает НОК РА.
В беседе с пресс-службой НОКА президент Федерации традиционного ушу Армении Тигран Чобанян сообщил, что армянские ушуисты завоевали две медали в винь-чунь: Каро Карапетян (65 кг, взрослые) стал серебряным призером, а Саят Багдасарян завоевал бронзовую медаль (взрослые, комплекс двигательных упражнений). В таолу чемпионкой Европы стала Светлана Мосоян (взрослые), а Армен Амбарцумян (взрослые) занял второе место.В циньда 4 наших спортсмена вышли в финал и поборются за золотые медали: Арсен Багрян (юноши, 48 кг), Вардан Даниелян (56 кг, юниоры), Айк Гаспарян (56 кг, взрослые) и Ребекка Баласанян (65 кг, юниоры).
Таким образом, в независимости от исхода финалов, армянские ушуисты обеспечили 8 медалей.
Чемпионат Европы завершится 19 мая, а 20 мая день состоится церемония награждения и закрытия турнира.