Թուրքիան չի մասնակցի սիրիական Ռաքքայի ազատագրմանը «Իսլամական պետության» զինյալներից, եթե ԱՄՆ-ն մտադիր է գործողությանը մասնակից դարձնել նաև սիրիացի քրդերի ինքնապաշտպանական ջոկատներին (YPG): Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
«Մենք քննարկել ենք ԱՄՆ այցի ժամանակ Ռաքքայի գործողությունը և տեսանք, որ ԱՄՆ-ն զգայուն է այդ հարցում: Մենք ասացինք, որ եթե քրդերի ջոկատները մասնակցեն գործողությանը, Թուրքիան չի մասնակցի: Եթե այդպիսին է ձեր որոշումը Ռաքքայի հարցում՝ ուրեմն, հաջողություն ձեզ»,-ասել է Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով Ստամբուլում արդյունաբերողների առջև, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Վաշինգտոնում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան մտադիր չէ հաշվի առնել քրդական զինված կազմավորումների՝ YPG և PYD, շահերը Սիրիայում հակամարտության կարգավորման ընթացքում: «Թուրքիան երբեք չի ընդունի YPG և PYD շահերը տարածաշրջանում: Դա հակասում է գլոբալ համաձայնությանը, որին մենք հասել ենք: Մենք չպետք է թույլ տանք այդ խմբերին շահարկել կրոնական ու ազգային գործոնները տարածաշրջանում՝ որպես պատրվակ ընդունելով ահաբեկչության դեմ պայքարը»,-հայտարարել է Էրդողանն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ բանակցությունների ավարտին
Մայիսի 10-ին Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Շոն Սփայսերը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն զենք կմատակարարի քրդերին, քանի որ քրդերը միակ ուժն են, որն առաջիկայում հաջողությամբ կպաշարի Ռաքքան: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է Սիրիայում գործող քրդական ջոկատներին սպառազինելու ծրագիրը: ԱՄՆ ՊՆ-ն լիազորություններ է ստացել զինելու Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի քրդական ջոկատներին ամեն անհրաժեշտ սպառազինությամբ՝ երաշխավորելու համար ԻՊ հանդեպ հաղթանակը Ռաքքայում:

19 Май 2017 - 08:54 AMT
Турция не будет участвовать в операции по освобождению сирийской Ракки от террористов «Исламского государства» (ИГ), если США планируют привлечь к ней силы самообороны сирийских курдов (YPG). Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
«Мы обсудили во время визита в США операцию в Ракке и увидели, что США с чувствительностью воспринимают операцию в Ракке. Мы сказали: если там будет YPG, мы не примем в ней участие, вы сами проведете операцию. Раз ваше решение по Ракке такое, – ну, удачи», — сказал Эрдоган, выступая перед промышленниками и предпринимателями в Стамбуле, пишет РИА Новости.
Переговоры президента США Дональда Трампа с Эрдоганом прошли в Вашингтоне 16 мая на фоне обострившихся противоречий между двумя странами в связи с недавним решением президента США вооружить сирийских курдов, которые ведут борьбу против террористической группировки ИГ. Официальная позиция Турции такова, что курдские формирования в Сирии связаны с запрещенной в Турции Рабочей партией Курдистана (РПК), которую как Анкара, так и Вашингтон, считают террористической.
«Сирийские демократические силы» (SDF), основу которых составляет курдское ополчение, ведут бои за освобождение провинции Ракка от боевиков «Исламского государства». Их поддерживают американская авиация и спецназ. В SDF заявляли, что наступательная операция на город Ракка на севере Сирии начнется в начале лета.