Բրյուսելի քաղաքապետ Իվան Մայորն անվտանգության նկատառումներով արգելել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմնակիցների ակցիան: Հավաքը նախանշված էր վերջինիս Բելգիայի մայրաքաղաք ժամանելու օրը՝ մայիսի 24-ին:
«Թուրքիայում նախագահ Էրդողանի լիազորությունների ընդլայնման հանրաքվեի ժամանակ Բրյուսելում այդ երկրի դեսպանատան մոտ բախումներ տեղի ունեցան նրա կողմնակիցների և հակառակորդների միջև, սառը զենքի կիրառմամբ: Դա վատ ավարտ ունեցավ, վիրավորներ եղան»,-պարզաբանել է իր որոշման դրդապատճառները քաղաքապետը RTBF- եթերում:
Թուրքիայի նախագահը Բրյուսել է ժամանելու մայիսի 25-ին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Մարտի 30-ին Բրյուսելում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ տեղի ունեցած բախումներում առնվազն 5 մարդ է վիրավորվել: Բախումներին, որոնք ոստիկանությունը կասցերել է, մասնակցել է 150-200 մարդ:

Мэр Брюсселя Иван Майор из соображений безопасности запретил акцию сторонников президента Турции Реджеп Тайипа Эрдогана, которую они намеревались провести в день его прибытия в столицу Бельгии 24 мая.
«В момент проведения референдума в Турции о расширении полномочий президента Эрдогана у посольства Турции (в Брюсселе – ред.) произошли столкновения между его сторонниками и противниками с применением холодного оружия. Это закончилось плохо, были раненые», – пояснил свое решение столичный градоначальник в эфире телерадиокомпании RTBF, пишет РИА Новости.
Президент Турции прибудет в Брюссель для участия в саммите НАТО 25 мая.
В драке 30 марта у посольства Турции в бельгийской столице не менее пяти человек получили различные ранения, включая ножевые. В столкновениях, которые пресекла полиция, участвовали от 150 до 200 человек.