23 Մայիս 2017 - 06:37 AMT
Ռուսաստանը կշարունակի սպառազինության առաքումները Հայաստան 2017-ին: Այդ մասին Մինսկում հայտարարել է ՌԴ Ռազմատեխնիկական գործակցության դաշնային ծառայության տնօրեն Դմիտրի Շուգաևը:
«2017-ին ՌԴ-ն կշարունակի պաշտպանական բնույթի արտադրանքի առաքումներն ըստ կնքված պայմանագրերի Բելառուսին, Հայաստանին, Ղազախստանին: Առաջին հերթին, դա ավիացիոն տեխնիկա է, մասնավորապես, ուղղաթիռներ, ՀՕՊ համակարգեր և զրահապատ մեքենաներ», -ասել է Շուգաևը, գրում է Sputnik գործակալությունը:
Ըստ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վալերի Սեմերիկովի, առաջիկա տարիներին կարող է վերսկսվել անհատույց հիմունքներով ՀԱՊԿ ԱԱՀՈւ ազգային զորամիավորումների սպառազինման ծրագիրը:
«2015-2016թթ. տեխնիկայի և ռազմական նշանակության այլ արտադրանքի տեսակների ու դրանց առաքման ժամկետների մասին ծրագիրը պետք է ուժի մեջ մտներ: Սակայն, այնպիսի խնդիրների պատճառով, ինչպիսիք են ճգնաժամն ու պատժամիջոցները, մենք որոշեցինք դադարեցնել այդ ծրագրի իրագործումը, սակայն միայն անհատույց առաքումների մասով»,-ասել է Սեմերիկովը ՝հավելելով, որ ծրագիրն ամբողջությամբ կարող է վերսկսվել 2018-2019թթ.:
2015-ի հունիսին ՀՀ-ն համաձայնագիր ստորագրեց ՌԴ հետ, որի համաձայն Հայաստանին 200 մլն դոլարի վարկ տրամադրվեց զենք գնելու համար, որն ուժի մեջ մտավ 2016-ի փետրվարին:

Россия продолжит поставки вооружения Армении в 2017 году. Об этом заявил в Минске директор Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству России Дмитрий Шугаев.
«В 2017 году Россия продолжит поставки оборонной продукции в соответствии с указанными договорами (соглашения о сотрудничестве в области обороны с Беларусью, Арменией и Казахстаном). Это, прежде всего, авиационная техника, в частности, вертолеты, системы противовоздушной обороны и бронированные транспортные средства», – сказал Шугаев, пишет агетство Sputnik.
По словам исполняющего обязанности генерального секретаря ОДКБ Валерия Семерикова, в ближайшие годы может возобновиться реализация плана по оснащению национальных контингентов КСОР ОДКБ вооружением, передаваемым на безвозмездной основе.
«План того, какие виды техники и продукции военного назначения, а также срока их поставки конкретному государству, подготовлен, практически согласован всеми государствами и должен был вступить в действие в 2015-2016 годах. Однако, из-за таких проблем, как кризис и санкции, мы приняли решение прекратить осуществление этого плана, но только в отношении безвозмездных поставок», – сказал Семериков, добавив, что полное возобновление реализации плана возможно в 2018-2019 годах.
В июне 2015 года Армения подписала соглашение с Россией, согласно которому в рамках армяно-российского договора получила экспортный кредит на сумму 200 миллионов долларов для покупки оружия. Соглашение предусматривает приобретение военной продукции российского производства, оно вступило в силу 10 февраля 2016 года.