23 Մայիս 2017 - 06:36 AMT
Մայիսի 22-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը տիկնոջ հետ այցելել է Սբ Հարության տաճար և հանդիպել Հայ առաքելական, Հույն ուղղափառ և կաթոլիկ եկեղեցիների հոգևոր հայրերի հետ:
Երուսաղեմի Սրբոց Հակոբյանց Միաբանության քահանա Հովնան Բաղդասարյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրել է, որ տաճարի բակում Թրամփին և իր տիկնոջը դիմավորել են Հունաց Պատրիարքը, Ս. Երկրի Քուստոսը և Լուսարարապետ Տ. Սևան Արք. Ղարիպեանը, իսկ տաճարի մուտքի մոտ հյուրերին դիմավորել են հույն, կաթոլիկ և հայ տեսուչները:
Հայկական բաժնի այցելության ընթացքում Թրամփը և առաջին տիկինը Ժառանգավորաց վարժարանի երգչախմբի կատարմամբ հայկական շարականներ են ունկնդրել, ինչից հետո Լուսարարապետ Սրբազանը պատմել է Հայ Եկեղեցու և Հայ ժողովրդի մասին:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության գծով օգնական, գեներալ Հերբերտ Մաքմասթերը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ նախագահը փորձում է միավորել հուդայականներին, մահմեդականներին և քրիստոնյաներին ահաբեկչության դեմ պայքարում:

23 Май 2017 - 07:07 AMT
22 мая прибывшие в Израиль президент США Дональд Трамп и его супруга Меланья Трамп посетили иерусалимский храм Воскресения Христова, более известный как храм Гроба Господня.
Там президент и его супруга встретились с представителями конфессий, между которыми разделен храм.
В армянской части храма чета Трампов послушала армянские шараканы (армянские духовные песни – ред.) в исполнении хора Духовной семинарии Иерусалимского патриархата Армянской апостольской церкви, сообщает священник Апостольской кафедры святого Иакова в Иерусалиме, отец Овнан Багдасарян.
После чего архиепископ Севан Гарибян рассказал президентской чете об Армянской церкви и армянском народе.
Конфессии армянской, греко-православной и римско-католической церквей отвечают за управление различных частейхрама Гроба Господня в Иерусалиме, однако совместно несут ответственность за святыню.