23 Մայիս 2017 - 12:54 AMT
Ադրբեջանը, Վրաստանն ու Թուրքիան համատեղ զորավարժություններ կանցկացնեն: Այդ հարցը քննարկվել է Վրաստանի ՊՆ ղեկավար Լևան Իզորիայի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի հանդիպմանը Թբիլիսիում:
Զորավարժությունները կանցկացվեն հունիսի 4-14-ը Վրաստանում: Զորավարժություններին կմասնակցեն հատուկ նշանակության ուժերը, գրում է «Վզգլյադը» ՊՆ պաշտպանական գերատեսչության վրա հղումով:
Անդրադարձ է եղել երկկողմ գործակցության զարգացմանը, ինչպես նաև եռակողմ ձևաչափի զարգացմանը Թուրքիայի մասնակցությամբ: Քննարկվել է նաև երեք երկրների պաշտպանության նախարարների եռակողմ հանդիպման հարցը:
«Եռակողմ ձևաչափով գործակցության դինամիկան շատ դրական է զարգանում»,-հայտարարել է Վրաստանի ՊՆ ղեկավարը:
Ադրբեջանի ՊՆ ղեկավարի այցը տեղի է ունցել մայիսի 22-ին, իսկ մայիսի 23-ին Թբիլիսի է այցելել Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը, նախատեսված է նաև Բարձր մակարդակի համագործակցության խորհրդի նիստ:

Грузия, Азербайджан и Турция проведут совместные военные учения. Об этом договорились 22 мая в Тбилиси министр обороны Азербайджана генерал-полковник Закир Гасанов и министр обороны Грузии Леван Изория.
Трехсторонние учения Грузии, Азербайджана и Турции для сил специальных операций состоятся 4-14 июня в Грузии, пишет «Взгляд» со ссылкой на грузинское военное ведомство.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы расширения двустороннего сотрудничества, а также его развития в трехстороннем формате с участием Турции, речь шла также о проведении трехстороннего министериала глав оборонных ведомств.
«Динамика сотрудничества в трехстороннем формате развивается очень позитивно», – заявил министр обороны Грузии.
23 мая Тбилиси посетил глава турецкого правительства Бинали Йылдырым, состоится заседание Совета сотрудничества высокого уровня.