Աթլետիկայի Հայաստանի հավաքականը հունիսի 24-25-ը Մալթայում կմասնակցի Եվրոպայի թիմային առաջնությանը: Տղամարդկանց և կանանց պայքարում մեր երկիրը կներկայացնի 16 մարզիկ:
Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Նարինե Շահբազյանը հայտնել է Եվրոպա մեկնող թիմի կազմը, տեղեկացնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Կանայք. Մարիաննա Բաղյան, Գայանե Չիլոյան, Լիլիթ Հարությունյան, Անգելինա Ավագյան, Էլլադա Ալավերդյան, Յանա Աբրահամյան, Ժաննա Շահնազարյան:
Տղամարդիկ. Տիգրան Մկրտչյան, Երվանդ Մկրտչյան, Նարեկ Ղուկասյան, Գոռ Ներկարարյան, Լևոն Աղասյան, Ռոման Ալեքսանյան, Մանուկ Մանուկյան, Մելիք Ջանոյան, Արամայիս Սարգսյան:
Շահբազյանը նշել է, որ մինչև Եվրոպայի առաջնությունը հավաքականը հունիսի 6-20-ն ուսումնամարզական հավաք կանցկացնի Ծաղկաձորում.
«Հայաստանի առաջնությունում գրանցված արդյունքները ցույց են տալիս, որ Եվրոպա մեկնող աթլետները պատրաստ են լավագույնս հանդես գալու: Հիմնականում առաջատար աղջիկների հետ ենք մեծ հույսեր կապում: Կարծում եմ` հաջող կմասնակցեն:
Փորձը ցույց է տվել, որ մեր աթլետները կարող են մրցանակային տեղեր զբաղեցնել, նույնիսկ չեմպիոն դառնալ: Այնպես որ, մեդալ էլ կարող է լինել: Բայց առաջնությունը թիմային է և պետք է պայքարենք թիմով լավ տեղ զբաղեցնելու համար»,- ասել է ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը:
Գայանե Չիլոյանը, Անգելինա Ավագյանը, Էլլադա Ալավերդյանը, Դավիթ Սարգսյանը և Յուրա Խաչատրյանը հունիսի 3-ին Ստամբուլում կմասնակցեն Բալկանյան երկրների պատանիների անհատական առաջնությանը:

Сборная Армении по атлетике 24-25 июня примет участие в командном чемпионате Европы по атлетике на Мальте. Армению в мужских и женских соревнованиях представят 16 спортсменов.
Генеральный секретарь Федерации атлетики Армении Нарине Шахбазян объявила состав команды. Женщины: Марианна Багян, Гаяне Чилоян, Лилит Арутюнян, Ангелина Авакян, Эллада Алавердян, Яна Абрамян, Жанна Шахназарян Мужчины: Тигран Мкртчян, Ерванд Мкртчян, Нарек Гукасян, Гор Неркарарян, Левон Агасян, Роман Алексанян, Манук Манукян, Мелик Джаноян, Арамаис Саргсян.
Шахбазян отметила, что до чемпионата Европы сборная с 6 по 20 июня проведет учебно-тренировочный сбор в Цахкадзоре, пишет пресс-служба НОК Армении.
«Результаты, зафиксированные на чемпионате Армении, показывают, что атлеты готовы выступить на чемпионате Европы наилучшим образом. В основном мы связываем надежды с ведущими спортсменками. Думаю, выступят удачно.
Опыт показал, что наши атлеты могут занимать призовые место, даже побеждать. Так что, медали ожидаемы. Но первенство является командным, и мы должны побороться за высокое место», – отметила генеральный секретарь.
Гаяне Чилоян, Ангелина Авакян, Эллада Алавердян, Давид Саргсян и Юра Хачатрян 3 июня в Стамбуле примут участие в личном юношеском первенстве Балканских стран. Также планируется участие нескольких атлетов в открытом чемпионате Грузии (26-28 мая).