24 Մայիս 2017 - 07:04 AMT
Բունդեսթագի պատգամավորների խումբը չեղարկել է այցը Թուրքիա: Բունդեսթագի փոխնախագահ Կլաուդիա Ռոտը «Կանաչներից» և ևս 3 պատգամավոր պետք է այցելեին Անկարա, Դիարբեքիր և Ստամբուլ:
Այցը պետք է կայանար մայիսի 25-28-ը: Պատվիրակությունը մտադիր էր քննարկել Թուրքիայում անցած հանրաքվեն և դրա հետևանքները Թուրքիայի ներքաղաքական զարգացման վրա և նրա հարաբերությունները ԵՄ հետ: Բունդեսթագի պատգամավորները պետք է հանդիպումներ ունենային թուրքական ԱԳՆ ներկայացուցիչների, խորհրդարանի նախագահության և պատգամավորների հետ: Այցելություն «Ինջիրլիք» ռազմակայան նախատեսված չէր, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Այցի չեղարկման պատճառները դեռևս հայտնի չեն, դրանց մասին Ռոտը կհայտարարի լրացուցիչ:
Ավելի վաղ ԳԴՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Շեֆերը հայտարարել էր, որ Թուրքիան իրազեկել էր նախարարությանը ծրագրվող այցից մեկ օր առաջ այն մասին, որ գերամանցի պատգամավորների այցը «Ինջիրլիք» անհնար է: Դրան հաջորդեց կանցլեր Մերկելի հայտարարությունն այն մասին, որ Գերմանիան կշարունակի այլընտրանք որոնել:
Գերմանիայի ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելը աջակցություն է խնդրել ԱՄՆ-ից «Ինջիրլիք» ռազմակայանի հարցում Թուրքիայի հետ վեճում ամերիկացի պաշտոնակից Ռեքս Թիլերսոնի հետ հանդիպմանը:

Группа депутатов бундестага отменила запланированный визит в Турцию.
Как сообщают немецкие СМИ, вице-президент бундестага Клаудиа Рот («Зеленые») и еще трое депутатов должны были посетить Анкару, Диарбекир и Стамбул.
В рамках поездки, запланированной 25-28 мая, делегация собиралась обсудить прошедший референдум и его последствия, внутриполитическое развитие Турции и отношения страны с ЕС. Депутаты бундестага должны были провести встречи с представителями турецкого МИД, президиума парламента и депутатами. Визит на военную базу «Инджирлик» запланирован не был, пишет РИА Новости.
Причины отмены визита пока неизвестны, о них Рот намерена объявить вскоре.
Ранее официальный представитель МИД ФРГ Мартин Шефер заявил, что Турция проинформировала министерство за день до начала предполагаемого визита группы немецких депутатов на военную базу «Инджирлик» о невозможности поездки.