24 Մայիս 2017 - 10:12 AMT
Պաղեստինի ինքնավարության ղեկավար Մահմուդ Աբբասը պատրաստ է խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ բանակցություններ սկսել Իսրայելի հետ: Այդ մասին նա հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը: Այդ մասին ասվում է հանդիպման ավարտին Սպիտակ տան տարածած հաղորդագրության մեջ:
Փաստաթղթում ասվում է, որ Թրամփը վստահ է, որ հնարավոր է խաղաղության հասնել պաղեստինցիների և իսրայելցիների միջև, գրում է Lenta.ru-ն:
Մայիսի 23-ին ԱՄՆ նախագահը բանակցությունների ժամանակ հայտարարել է. «Նախագահ Աբբասի հետ միասին նայում ենք դեպի ապագան՝ նաև այլ կարևոր ուղղություններով միասին աշխատելու համար՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի, և Պաղեստինի տնտեսությանն աջակցելու ասպարեզում»:
Աբբասն իր հերթին հույս է հայտնել, որ Թրամփը պատմության մեջ կմնա որպես այն մարդը, որը նպաստեց խաղաղության հաստատմանը իսրայելցիների և պաղեստինցիների միջև:
ԱՄՆ նախագահը Պաղեստին էր այցելել նախագահի պաշտոնում իր առաջին մեծ միջազգային շրջագայության շրջանակում:

24 Май 2017 - 09:55 AMT
Лидер Палестинской автономии Махмуд Аббас во время встречи с президентом США Дональдом Трампом заявил о готовности немедленно начать переговоры с Израилем о мирном урегулировании. Об этом говорится в сообщении Белого дома по итогам визита.
В документе указывается, что Трамп убежден в возможности достижения мира между палестинцами и израильтянами, пишет Lenta.ru.
23 мая в ходе переговоров президент США заявил: «Вместе с президентом Аббасом мы смотрим в будущее, чтобы работать и по другим важным направлениям — борьбе с терроризмом и поддержке палестинской экономики».
Аббас в свою очередь выразил надежду на то, что Трамп войдет в историю как человек, способствовавший достижению мира между палестинцами и израильтянами.
Американский лидер посетил Палестину в рамках своего первого большого международного турне в качестве президента США.