25 Մայիս 2017 - 09:18 AMT
ՆԱՏՕ-ն կդառնա հակաահաբեկչական կոալիցիայի անդամ: Այդ մասին հայտարարել է Կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը լրագրողներին ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի մեկնարկից առաջ:
«Այսօր մենք հակաահաբեկչական կոալիցիային ՆԱՏՕ-ի անդամակցության համաձայնություն կտանք»,-ասել է Ստոլտենբերգը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Գագաթնաժողովում նաև որոշում կկայացվի ահաբեկչության դեմ պայքարում ՆԱՏՕ-ի համակրագող նշանակելու մասին, որը կվերահսկի գործողությունները:
Ավելի վաղ հայտարարվեց, որ հակաահաբեկչական միջազգային կոալիցիան հասել է նրան, որ 2015-ի ընթացքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը կորցրել է Իրաքում իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների 40%-ը և Սիրիայում՝ 20%-ը: Այս մասին հայտարարել է Կոալիցիայի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սթիվեն Ուորենը

НАТО станет членом коалиции по борьбе с террористической организацией «Исламское государство». Об этом заявил генсек НАТО Йенс Столтенберг.
Саммит НАТО 25 мая согласится на формальное членство альянса в коалиции.
«Сегодня мы согласимся на членство НАТО в коалиции», — сказал Столтенберг журналистам перед саммитом, пишет РИА Новости.
Усилия международной антитеррористической коалиции привели к тому, что террористическая группировка «Исламское государство» за 2015 год утратила контроль над 40% своей территории в Ираке и 20% – в Сирии. Международная коалиция во главе с США начала атаковать позиции «Исламского государства» в конце октября 2014 года.