Մանչեսթերում ահաբեկչության իրականացման մեջ կասկածվող Սալման Աբեդին առնվազն 1 տարի առաջ է սկսել պատրաստվել հարձակման:
22-ամյա տղամարդը հարձակումից մոտ 12 ամիս առաջ հաշվեհամար է բացել բանկում, որը հետագայում օգտագործել է ինքնաշեն պայթուցիկի համար բացադրիչներ գնելու նպատակով, գրում է Deutsche Welle-ն The Times-ի վրա հղումով:
Կասկածներ չառաջացնելու համար, նա գնումներ է կատարել տարբեր խանութներից, մասնավորապես, B&Q տնտեսական ձեռնարկությունից, որը մանրածախ առևտրով է զբաղվում, և Screwfix ընկերությունում, որը գտնվում է Մանչեսթերի արվարձանում: Նա հատուկ այնպես է ծրագրել, որ գնումները տարբեր օրերին արվեն: Բոլոր գնումներն արվել են մինչև ապրիլի կեսը, երբ Աբեդին կարճ ժամանակով Լիբիա է մեկնել:
Մինչդեռ բրիտանական ոստիկանությունը մայիսի 26-ին հայտնել է, որ ահաբեկչության գործով ևս մի տղամարդ է ձերբակալվել, ուստի այս պահի դրությամբ ձերբակալվածների թիվը Արիանա Գրանդեի համերգի ժամանակ ահաբեկչության գործով հասնում է 8-ի: Նախկինում 2 ձերբակալված ազատ է արձակվել առանց մեղադրանք ներկայացնելու:
Մայիսի 22-ին Մեծ Բրիտանիայի Մանչեսթեր քաղաքի «Մանչեսթեր Արենա» (Manchester Arena) մարզադաշտում ամերիկացի երգչուհի Արիանա Գրանդեի համերգից անմիջապես հետո 2 պայթյուն է որոտացել, ինչի հետևանքով զոհվել է 22 մարդ, վիրավորվել՝ մոտ 120-ը:
Հաստատվել է ահաբեկչի ինքնությունը՝ 22-ամյա Սալման Աբեդին՝ Լիբիայից Բրիտանիա ներգաղթած ընտանիքից: Ոստիկանությունը ձերբակալել է նաև նրա ավագ եղբորը:

Предполагаемый исполнитель теракта в Манчестере Салман Абеди начал подготовку к нападению минимум за год.
22-летний мужчина приблизительно за 12 месяцев до атаки открыл в банке счет, который впоследствии использовал, чтобы приобрести поражающие элементы для самодельного взрывного устройства, пишет Deutsche Welle со ссылкой на издание The Times.
Чтобы не вызывать подозрений, он делал закупки в различных магазинах, в частности, в хозяйственной фирме B&Q, занимающейся розничной торговлей, и в компании Screwfix в пригороде Манчестера. Он специально планировал поездки в эти торговые точки на разные дни. Все покупки были выполнены до середины апреля, когда Абеди ненадолго уехал в Ливию.
Между тем британская полиция 26 мая сообщила, что арестовала мужчину неподалеку от Мосс Сайда в округе Большой Манчестер по делу о теракте на концерте Арианы Гранде. Таким образом, на данный момент общее число содержащихся под стражей в рамках данного расследования составляет восемь, двое были отпущены без предъявления им обвинений.
В результате теракта на стадионе «Манчестер Арена» 22 мая погибли 22 человека, 64 были ранены. Состояние 20 пострадавших врачи оценили как критическое. Правоохранительные органы исходят из того, что террорист-смертник – 22-летний Салман Абеди, предположительно приведший в действие взрывное устройство, действовал не в одиночку.