26 Մայիս 2017 - 07:19 AMT
ԱՄՆ զինված ուժերի հրամանատարությունը խոստովանել է, որ «Իսլամական պետության» դիրքերին ավիահարվածների արդյունքում Մոսուլի մերձակայքում մոտ 105 խաղաղ բնակիչ է զոհվել:
Ըստ զինվորականների, նրանց նպատակն էին ԻՊ 2 դիպուկահարները գերճշգրիտ զենքով: Սակայն ավիահարվածի արդյունքում պայթել է շենքերից մեկում պահեստավորված զինամթերքը: Խաղաղ բնակիչները, որոնք եղել են շենքում, զոհվել են, գրում է BBC-ին:
Ավիահարվածի վկաներից մեկն ասել է, որ շենքում ևս 36 անզեն մարդ կա, սակայն ԱՄՆ բանակի հրամանատարությունն ասել է, որ նման տեղեկատվություն չունի:
Ավելի վաղ ամերիկացիները խոսում էին այդ ավիահարվածների անհրաժեշտության մասին՝ օգնելու համար իրաքցի զինվորականներին ազատագրել Մոսուլը:
Խաղաղ բնակիչների ներկայությունը դժվար էր կանխատեսել ռմբակոծությունից առաջ՝ այդպիսի բացատրություն է տվել ԱՄՆ ռազմական հրամանատարությունը:

Командование вооруженных сил США признало, что в результате авиаударов по позициям экстремистской группировки «Исламское государство» рядом с иракским Мосулом погибли по меньшей мере 105 мирных жителей.
По заявлению военных, их целью были два снайпера из ИГ с высокоточным оружием. Однако в результате авиаудара сдетонировали боеприпасы, хранившиеся в одном из зданий. Мирные жители, находившиеся в этом здании, погибли, пишет BBC.
Один из свидетелей авиаудара на земле говорил, что в здании находились еще 36 безоружных людей, однако командование армии США сказало, что такой информацией не располагает.
Ранее американцы говорили о необходимости этих авиаударов для помощи иракским военным в освобождении Мосула.
Предугадать присутствие мирных жителей в помещении, ставшем целью бомбардировки, было невозможно, объяснили представители военного командования США.