1 Հունիս 2017 - 11:15 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը խստացրել է մուտքի արտոնագրերի տրամադրման կանոնները՝ նոր հարցաշար սահմանելով հայցորդների համար: Այն մի քանի նոր կետ է ներառում, այդ թվում առաջարկվում է նշել անունը, որով օգտատերը գրացված է սոցցանցերում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը Reuters-ի վրա հղումով:
Ըստ նոր կանոնների, ԱՄՆ հյուպատոսությունների աշխատակիցները գրանցելու են նաև վիզա ստացողի բոլոր նախկին արտասահմանյան անձնագրերի համարները, անունները սոցցանցերում, որոնցից նրանք օգտվել են վերջին 5 տարում, ինչպես նաև նրանց մանրամասն կենսագրությունը վերջին 15 տարվա համար՝ բերառյալ աշխատավայրերն ու ուղևորությունները: Այդ հարցերը հարցաշարում նշված են որպես ոչ պարտադիր, սակայն պատասխանների բացակայությունը կարող է ձգձգումների կամ մերժման պատճառ դառնալ:
Հունվարի 27-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել, որով 120 օրով կասեցվում է փախստականների մուտքն ԱՄՆ, անորոշ ժամանակով կասեցվում Սիրիայից ժամանող փախստականների ընդունումը (որոշ բացառություններով սիրիացի քրիստոնյաների համար) և խստացվում են ԱՄՆ մուտք գործելու կանոնները: Բացի այդ, Թրամփն 90 օրով սահմանափակել է մուտքն ԱՄՆ առավելապես մահմեդական բնակչությամբ երկրների համար, որոնք, սակայն, չեն նշվում: Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ցանկում ներառված են Իրանը, Իրաքը, Լիբիան, Սոմալին, Սուդանը, Սիրիան ու Եմենը:

Администрация президента США Дональда Трампа ужесточила правила проверки для выдачи американских виз, утвердив новую анкету для соискателей. Она включает ряд новых пунктов, в том числе просьбу указать имена, под которыми они зарегистрировали страницы в социальных сетях, передает ТАСС со ссылкой на Reuters.
По новым правилам работники консульств США будут запрашивать у желающих получить визу номера всех их предыдущих заграничных паспортов, имена страниц в соцсетях, которыми они пользовались в последние пять лет, а также их подробную биографию за 15 лет, включая данные о трудоустройстве и перемещениях по миру. Эти вопросы обозначены в анкете как необязательные, однако в ней указано, что отсутствие ответов может привести к задержке выдачи визы или к отказу в ней.
В январе 2017 года президент США Дональд Трамп подписал указ, согласно которому гражданам Ирака, Ирана, Йемена, Ливии, Сирии, Сомали и Судана был запрещен въезд в США на 90 дней. В докладе Международной ассоциации делового туризма (Global Business Travel Association, GBTA) отмечалось, что Миграционный указ Трампа нанес США убытки в размере $185 млн.