2 Հունիս 2017 - 07:06 AMT
Իրաքյան Մոսուլում «Իսլամական պետության» մոտ 1000 գրոհային է մնացել: Այդ մասին հունիսի 1-ին հայտարարել է ճեպազրույցում միջազգային կոալիցիայի պաշտոնական ներկայացուցիչ, գնդապետ Ռայան Դիլոնը:
«Ըստ մեր գնահատականների, այս պահի դրությամբ Մսուլում մնացել է ԻՊ մոտ 1000 գրոհային»,-ասել է Դիլոնը լրագրողներին, հայտնում է ՌՒԱ Նովոսիտն:
Իրաքում ԻՊ հիմնական հենակետ համարվող Մոսուլի ազատագրման գործողությունը շարունակվում է 2016-ի հոկտեմբերից՝ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի աջակցությամբ:
Ավելի վաղ իրաքցի զինվորականները հայտարարել էին արևմտյան Մոսուլի վերջին շրջանների գրոհի մեկնարկի մասին: Զինվորականներն ազատագրել են քաղաքի արևելյան մասը, իսկ 2017-ի փետրվարին սկսվել է արևմտյան մասի գրոհը:

2 Июнь 2017 - 06:44 AMT
В иракском городе Мосул осталось менее тысячи боевиков ИГ («Исламское государство»). Об этом 1 июня сообщил на брифинге официальный представитель международной коалиции полковник Райан Диллон.
«По нашим оценкам, на данный момент в городе (Мосуле — ред.) осталось менее тысячи боевиков», — сказал Диллон журналистам, передает РИА Новости.
Операция по освобождению крупнейшего оплота ИГ в Ираке Мосула продолжается с октября 2016 года при поддержке коалиции во главе с США.
Ранее иракские военные заявили о начале штурма последних районов в западном Мосуле, подконтрольных террористам ИГ. Военные освободили восточную часть города, а в феврале 2017 года перешли к операции в западной части.