ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը հունիսի 1-ին դիմել է Գերագույն դատարան՝ խնդրելով օրինական համարել նախագահի հրամանագիրը ներգաղթյալների մասին, որով ժամանակավորապես արգելվել էր մուտքը ԱՄՆ առավելապես մահմեդական բնաչությամբ 6 երկրի քաղաքացիների համար:
Ավելի վաղ ստորին ատյանի դատարաններն արգելափակել են Թրամփի այդ կարգադրությունը:
Սպիտակ տունը 2 շտապ միջնորդագիր է ներկայացրել Գերագույն դատարան՝ խնդրելով չեղարկել ստորին ատյանների 2 դատարանի մարտի 6-ի որոշումները, գրում է Deutsche Welle-ն:
Այդ հրամանագրով նախագահն արգելել էր Իրանի, Լիբիայի, Սոմալիի, Սուդանի, Սիրիայի և Եմենի քաղաքացիների մուտքն ԱՄՆ 90 օրով , մինչև որ վարչակազմը մուտքի արտոնագրերի հատկացման ավելի կոշտ կանոններ կսահմաներ:
ԱՄՆ մի շարք դատարաններ խտրական համարեցին Թրամփի հրամանագիրը: Նրանց չհամոզեցին Սպիտակ տան փաստարկներն այն մասին, որ կարգադրությոնը կոչված է առաջին հերթին հզորացնելու ԱՄՆ ազգային անվտանգությունը:

2 Июнь 2017 - 09:18 AMT
Администрация президента США Дональда Трампа 1 июня обратилась в Верховный суд страны с просьбой признать законную силу президентского миграционного указа, временно запретившего въезд в Соединенные Штаты гражданам шести преимущественно исламских государств.
Ранее суды низшей инстанции блокировали это распоряжение Трампа.
Белый дом подал в Верховный суд два срочных ходатайства об отмене постановлений двух судов низшей инстанции, касающихся указа Трампа от 6 марта, пишет Deutsche Welle.
Этим указом президент запретил гражданам Ирана, Ливии, Сомали, Судана, Сирии и Йемена въезжать в США в течение 90 дней – на период, пока администрация вводит более жесткие правила выдачи въездных виз.
Целый ряд американских судов признали указ Трампа дискриминационным. Они не согласились с доводами Белого дома о том, что данное распоряжение призвано в первую очередь усилить национальную безопасность США.