Ադրբեջանը միշտ էլ աշխատել է, որպեսզի լարվածությունն առաջնագծում պահպանվի, աշխատել է վնասներ հասցնել հայկական կողմին: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՊԲ հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը՝ հավելելով. «Մենք էլ ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի համարժեք պատասխան տանք, և անհրաժեշտության դեպքում, նպատակահարմարությունից ելնելով վերջնական հակահարված տանք»:
Նրա խոսքերով՝ հունիսի 10-ին նախատեսվում է ԵԱՀԿ համանախագահների այց Արցախ, գրում է Panorama.am-ը:
«Մենք ներկայացնելու ենք այն իրավիճակը, որն ունենք այսօր, ներկայացնելու ենք իրենց վերջին այցից մինչև հունիսի 10-ը հակառակորդի կողմից թույլ տված բոլոր խախտումները և մեր կողմից տրված պատասխանները: Ինչ վերաբերում է հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը, ապա հայկական կողմը միշտ էլ կողմնակից է եղել նման մեխանիզմների ներդրմանը: Այստեղ ադրբեջանական կողմն է, որ ամեն առիթով աշխատել է, որպեսզի խոչընդոտի: Բայց կարելի է ասել, այդ մեխանիզմները մեր կողմից ներդրվում է ու անհրաժեշտության դեպքում կօգտագործենք»,- ասել է Մնացականյանը և հավելել, որ համանախագահներն էլ են կողմնակից նման մեխանիզմների ներդրմանը:
ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը ՌԴ-ից, Ստեֆան Վիսկոնտին Ֆրանսիայից ու Ռիչարդ Հոգլանդն ԱՄՆ-ից մայիսի 19-ին հայտարարություն են տարածել վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակի սրման վերաբերյալ՝ առաջին անգամ հասցեական քննադատություն հնչեցնելով հրադադարի ռեժիմը խախտող ու սադրանքների դիմող Ադրբեջանի հասցեին. «Տարբեր վստահելի աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն, մայիսի 15-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի ուղղությամբ հրթիռ է արձակել՝ հարվածելով ռազմական տեխնիկային»:
Անդրադառնալով իրադրությանն առաջնագծում, հրամանատարն ասել է, որ շփման գծում իրավիճակը գնահատվում է կայուն լարված, դեռևս չեն դիտվում զարգացման միտումներ:
Ըստ նրա՝ նախորդ ամիսների համեմատ կա լարվածության որոշակի նվազում, չնայած ժամանակ առ ժամանակ լարվածության աճ նկատվում է, ինչը երկար չի տևում:
«Եթե համեմատենք ապրիլյան գործողություններից հետո իրավիճակի հետ, ապա բոլոր առումներով մի քանի անգամ լարվածությունը նվազել է: Կարելի է ասել, որ դիվերսիոն հետախուզական խմբերի գործողությունները բացառվել են, դրանք արդեն չկան, վերջնակետը եղել են փետրվարյան դեպքերը: Ինչ վերաբերում է տարբեր տրամաչափերի զենքերի կրակոցներին և խախտումներին, դրանք ևս մի քանի անգամ նվազել են: Համեմատած նախորդ տարվա հետ, 2017 թվականին խախտումների քանակը մի քանի անգամ քիչ է»,- ասել է Լևոն Մնացականյանը:
ՊԲ հրամանատարը նաև նշել է, որ հակառակորդի կրակոցները կրել են որակական տարբերություն. «Մեր կողմից տրվել են նպատակային այնպիսի պատասխաններ, որ փորձ չձեռնարկեն հետագայում հարվածներ հասցնել: Աշխատել ենք այնպիսի հարված հասցնել, որ վնասը մի քանի անգամ ավելին է, քան՝ մեզ պատճառվածը»։

5 Июнь 2017 - 07:09 AMT
Азербайджан всегда стремился к сохранению напряженности на передовой, нанесению ущерба армянской стороне. Об этом заявил на встрече с посетившими Арцах журналистами министр обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), командующий Армией обороны, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян.
«Мы, в свою очередь, и впредь сделаем все возможное, чтобы давать адекватный ответ», – добавил он.
По его словам, 10 июня планируется визит сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Арцах, пишет Panorama.am.
«Мы представим посредникам ситуацию, которая сегодня сложилась, все нарушения противника с момента последнего визита сопредседателей до 10 июня, данные армянской стороной ответы. Что же касается внедрения механизмов расследования, то армянская сторона всегда выступала за их внедрение. Здесь именно азербайджанская сторона всячески стремится препятствовать этому», – сказал Мнацаканян.
По его словам, ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск оценивается как стабильно напряженная, тенденций развития не наблюдается. Как отметил Мнацаканян, по сравнению с предыдущими месяцами, сейчас наблюдается определенное снижение уровня напряженности, хотя время от времени рост напряженности регистрируется, но это не длится долго.
«Если сравнивать с ситуацией после военных действий в апреле 2016 года, то во всех отношениях уровень напряженности снизился в несколько раз. Можно сказать, что исключены действия диверсионно-разведывательных групп противника, их нет. Что же касается обстрелов из оружия различного калибра и нарушений режима перемирия, то их число тоже снизилось в несколько раз. По сравнению с 2016 годом, в 2017 году число нарушений снизилось в несколько раз», – сказал командующий АО НКР.
Мнацаканян отметил также качественное изменение в характере нарушений режима перемирия противником.
«Нами были даны такие целевые ответы, чтобы более не предпринималось попыток нанести удар. Мы старались давать такие контрответы, чтобы причиненный ущерб в несколько раз превосходил нанесенный», – сказал он.
Коснувшись стартующего летнего призыва в армию, командующий Армией обороны пожелал призывникам безопасной службы и мирного неба.
«Мы сделаем все, что их служба в армии была безопасной, этап адаптации к армейской жизни прошел плавно», – сказал он.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию послы Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) 18 мая выступили с адресным с заявлением.
«Согласно информации, собранной из нескольких достоверных источников, 15 мая вооруженные силы Азербайджана выпустили ракету по линии соприкосновения, нанеся удар по военной технике. Вечером 16 мая и 17 мая армянские вооруженные силы ответили минометным огнем различного калибра. Эти действия обеих сторон представляют собой значительные нарушения режима прекращения огня и вызывают тревогу»,- в частности говорится в заявлении.