6 Հունիս 2017 - 12:57 AMT
ՌԴ կրթության և գիտության նախարար Օլգա Վասիլևան առաջարկել է վերադառնալ միասնական տառատեսակի ԱՊՀ տարածքում:
«Վերջին 10 տարում մեծ թեմա է դարձել տառատեսակների լատինականացումը կամ արաբականացումը: Հիմա մենք պետք է վերադառնանք միասնական այբուբենի ԱՊՀ տարածքում՝ դա կիրիլիցան է, քանի որ, ինչպես ցույց են տալիս հարցումները, մերձավոր արտերկրի բնակչությունն այնուամենայնիվ խոսում է կիրիլիցայի անհրաժեշտության մասին»,-ասել է Վասիլևան երրորդ Լիվադիական համաժողովում, որի թեման էր «Ռուսական աշխարհն ու ռուսաց լեզուն. Պատմական արմատներն ու զարգացման ուղղությունը», գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Վասիլևան նշել է ,որ Ռուսաստանը պետք է շատ հստակ դիրքորոշում որդեգրի կիրիլիցայի տարածման հարցում: «Վերջին երկու տասնամյակում այդ դիրքորոշումը մի փոքր թուլացել էր»,-ասել է Վասիլևան:
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Ուզբեկստանում, Թուրքմենստանում, Ադրբեջանում անցում կատարվեց կիրիլիցայից լատինատառ այբուբենի: Ղազախստանի իշխանությունները հայտարարեցին, որ 2025-ից երկիրն ամբողջությամբ կանցնի լատինիտառ այբուբենի:

6 Июнь 2017 - 12:38 AMT
Глава Министерства образования и науки РФ Ольга Васильева предложила вернуться к единому шрифту на пространствах СНГ.
«Последние 10 лет была очень большая тема: латинизация и арабизация шрифтов. Вот сейчас мы должны вернуться к единому шрифту на пространствах СНГ – это шрифт кириллический, потому что, как показывают опросы, население наше, ближайшего зарубежья, все-таки говорит о привязанности и необходимости кириллического шрифта», — сказала Васильева на III Ливадийском форуме, темой которого является «Русский мир и русский язык: исторические корни и направление развития», пишет РИА Новости.
Васильева подчеркнула, что Россия должна держать очень четко свою позицию в вопросе распространения кириллического шрифта.
«Хотя за последние два десятилетия она (позиция) была немного ослаблена», — подчеркнула Васильева.
После распада СССР в Узбекистане, Туркменистане, Азербайджане осуществляется переход с кириллического алфавита на латиницу. Власти Казахстана заявили, что с 2025 года страна полностью перейдет на латиницу.