7 Հունիս 2017 - 08:45 AMT
Հալեպցի տղան. Մեկ տարի անց ծնողները ցույց են տվել սիրիական պատերազմի դաժանության խորհրդանիշ դարձած երեխային
2016-ի օգոստոսին ամբողջ աշխարհը ցնցեց սիրիացի տղայի լուսանկարը, որը վիրավորվել էր Հալեպում ավիահարձակման ժամանակ: 5-ամյա Օմրանին թղթակիցները լուսանկարել էին շտապ օգնության մեքենայում՝ արնաշաղախ և փոշիով պատված երեխան դարձավ սիրիական պատերազմի դաժանության խորհրդանիշը: Մեկ տարի անց հայտնվել են Օմրանի նոր լուսանկարները, որն արդեն ապաքինվել է և ընտանիքի գրկում է: «Մեդուզան» պատմել է, թե ինչպես է երեխան դարձել երկու հակադիր բևեռների խորհրդանիշ:
Օգոստոսի 17-ին Հալեպի բնակելի թաղամասերին հարվածներ են հասցվել օդից. մի քանի մարդ զոհվել է, տասնյակները՝ վիրավորվել: Նրանց թվում էր նաև 5-ամյա Օմրան Դաքնիշն ու նրա ընտանիքը: Նրանց տունն արկակոծվել էր: Օմրանը վիրավորվել էր գլխից, սակայն ողջ էր մնացել: Ընտանիքի մյուս անդամները ևս կյանքին չսպառնացող վիրավորումներ էին ստացել:
Թղթակիցները լուսանկարել էին Օմրանին շտապ օգնության մեքենայում շոկային վիճակում՝ տղան չէր բղավում և չէր լաց լինում, այլ ուղղակի անհաղորդ նայում էր: Հաջորդ օրը Օմրանին դուրս են գրել հիվանդանոցից: Նրա բուժող բժիշկն ասել է, որ այդ ամբողջ ընթացքում տղան ոչ մի անգամ լաց չի եղել: Նրա լուսանկարը դարձավ սիրիական պատերազմի ամենահիշվող ֆոտովկայություններից մեկը և խաղաղ բնակիչների տառապանքների խորհրդանիշը: Թղթակիցը, որը տեսանկարել էր, թե ինչպես են փրկել Օմրանին, ասել է, որ բազմիցս է նման տեսարաններ տեսել: Ըստ Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական կենտրոնի, միայն 2016-ի օգոստոսին Հալեպում 142 երեխա է զոհվել:
Օմրանի ընտանիքն ապրում էր արևելյան Հալեպում, որն այն ժամանակ ապստամբների հսկողության տակ էր: Արևմտյան պարբերականները հայտնել են, որ օգոստոսի 17-ին քաղաքի բնակելի թաղամասերին ավիահարվածներ են հասցրել կամ սիրիական կամ ռուսական զորքերը: Սակայն ՌԴ ՊՆ-ն դա ժխտում է: Չնայած դրան, համաշխարհային ԶԼՄ-ներից շատերը օգտագործել են տղայի լուսանկարները ինչպես Ասադի ռեժիմի դաժանության մարմնացում: Սոցցանցերի օգտատերերը կոլաժներ են հրապարակել Օմրանի հետ և կոչ են արել դադարեցնել արյունահեղությունը՝ կատարվածի համար պատասխանատվությունը դնելով ՌԴ և ԱՄՆ վրա, ինչպես նաև տղյաին անվանում էին «Սիրիայի ժողովրդի իսկական ներկայացուցիչ»:
Սակայն, ինչպես ավելի ուշ պարզվեց, Օմրան Դաքնիշի ընտանիքը Հալեպի պաշարման ժամանակ իրականում հավատարիմ էր Ասադի ռեժիմին և տեղափոխվել է քաղաքի արևմտյան մաս հենց որ այդպիսի հնարավորություն է առաջացել:
Լուսանկարի հրապարակման պահից Դաքնիշ ընտանիքը հրաժարվում էր շփվել մամուլի հետ, սակայն 2017-ի հունիսի սկզբին խախտեց լռությունը: Տղայի և նրա հոր հետ հաջողվել է շփվել հեռուստալրագրող Քինանե Ալլուշին: Նա է իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել տղայի առաջին լուսանկարները ողբերգությունից հետո: Լուսանկարներում Օմրանը նստած է հոր ծնկներին, իսկ կողքին՝ նրա եղբայրն ու քույրն են: Տղան միանգամայն առողջ է թվում, թեև նույնքան անհաղորդ: Եվս մեկ լուսանկարի վրա Քինան Ալլուշը լուսանկարված է տղայի հետ Սիրիայի դրոշի ֆոնին՝ երկուսն էլ ժպտում են և հաղթական նշան ցույց տալիս աջ ձեռքով:
Ավելի ուշ Ալլուշը հրապարակել է նաև փոքր հարցազրույց տղայի հոր հետ, որտեղ նա պատմում է, որ չի լսել թռչող ինքնաթիռների ձայնը մինչև ռումբի պայթյունը՝ հավելելով նաև, որ նա հրաժարվում է լքել Սիրիան, քանի որ հավատարիմ է Ասադի ռեժիմին: Ըստ նրա, հարկ եղավ սափրել երեխայի գլուխը և փոխել նրա անունը՝ թաքնվելու համար ապստամբներից ու մամուլից: Տղամարդը նաև խոսում է այն մասին, որ նրա որդու կերպարն օգտագործել են կառավարությանը վարկաբեկելու համար: Հոլովակում ցույց է տրվում, թե ինչպես է ընտանիքը տեղավորվել նոր տեղում՝ օրինակ, երեխաներն ունեն վառ գույնի երկհարկանի մահճակալ:
Քինան Ալլուշը գործակցում է սիրիական մասնավոր Addounia TV հեռուստաալիքի հետ, որը համարվում է կառավարամետ: 2016-ի ապրիլին լրագրողուհին դժկամության ալիք բարձրացրեց իր ֆեյսբուքյան էջում լուսանկար տեղադրելով Սիրիայի բանակի զինծառայողի հետ սպանված ապստամբների դիերի ֆոնին: Լուսանկարներն անվանեցին «սպանիչ սելֆին»: Արևմտյան ԶԼՄ-ները ենթադրում են, որ Օմրան Դաքնիշի նոր լուսանկարներն ու խաղաղ կյանքի տեսանյութերը կարող էին արվել ու հրապարակվել քարոզչության նպատակով:
2016-ի նոյեմբերին հայտնի ամերիկյան System of a Down (SOAD) խմբի թմբկահար Ջոն Դոլմայանը իր Instagram-ում սիրիացի երեխայի լուսանկար էր տեղադրել, հավանաբար, գնդակոծություններից տուժած, և գրել է, որ մտադիր է որդեգրել նրան:

6 Июнь 2017 - 14:24 AMT
В августе 2016 года весь мир облетела фотография сирийского мальчика, раненного во время авианалета на Алеппо. Пятилетнего Омрана сфотографировали репортеры в машине скорой помощи — снимок окровавленного и покрытого пылью ребенка стал символом жестокости войны в Сирии. Год спустя появились новые фотографии Омрана — теперь уже здорового, в кругу семьи. «Медуза» рассказала, как ребенок стал символом двух ровно противоположных позиций.
17 августа по жилым кварталам Алеппо нанесли удар с воздуха: несколько человек погибли, десятки получили ранения. Среди них был пятилетний Омран Дакниш и его семья. В их дом попал снаряд, Омрана ранило в голову, но он уцелел. Его 10-летний брат Али умер в больнице: во время налета он оказался на улице, был сильно ранен. Другие члены семьи получили травмы, не угрожавшие их жизни.
Репортеры сфотографировали Омрана в машине скорой помощи в шоковом состоянии — мальчик не кричал и не плакал, а просто бесстрастно смотрел перед собой. На следующий день Омрана выписали из больницы. Его лечащий врач сказал, что за все это время мальчик тоже ни разу не заплакал. Его портрет стал одним из самых запоминающихся фотосвидетельств войны в Сирии и символом страданий мирных жителей. Репортер, снявший на видео, как спасли Омрана, говорил, что не раз видел подобные сцены. По данным сирийского наблюдательного пункта за правами человека, только в августе 2016 года в Алеппо в ходе войны погибли 142 ребенка.
Дом семьи Омрана находился в Восточном Алеппо, которое в то время контролировали повстанцы. Западные издания сообщали, что авиаудар 17 августа по жилым кварталам города нанесли сирийские или российские войска, однако Минобороны России это отрицало. Несмотря на это, многие мировые СМИ использовали фотографию мальчика именно как иллюстрацию жестокости режима Асада. Пользователи соцсетей публиковали коллажи с Омраном и призывами прекратить кровопролитие, возлагали ответственность за произошедшее на Россию и США, а также называли мальчика «настоящим представителем сирийского народа».
Однако, как сообщалось позже, семья Омрана Дакниша во время осады Алеппо на самом деле хранила лояльность режиму Асада и перебралась в западную часть города, как только появилась такая возможность.
С момента публикации фотографии Омрана семья Дакниш отказывалась общаться с прессой, но в начале июня 2017 года нарушила молчание. С мальчиком и его отцом удалось пообщаться тележурналистке Кинане Аллуш: она опубликовала у себя в фейсбуке первые снимки мальчика после трагедии. На них Омран сидит на коленях у отца, а рядом — его брат и сестра. Мальчик выглядит полностью здоровым, хотя все таким же безучастным. Еще на одном фото Кинана Аллуш позирует с мальчиком на руках на фоне сирийского флага: оба улыбаются и показывают правой рукой знак «виктори» (победы).
Позже Аллуш опубликовала и небольшое видеоинтервью с отцом мальчика, где он рассказывает, что не слышал звука пролетающих самолетов перед тем, как в их дом попала бомба, а еще — что он отказывался от предложений покинуть Сирию, так как хранил верность режиму Асада. По его словам, ребенка пришлось побрить налысо и сменить ему имя, чтобы скрыть от повстанцев и прессы. Мужчина также говорит о том, что образ его сына использовали для дискредитации сил правительства. В ролике показывают, как семья устроилась на новом месте: например, у детей есть яркая двухэтажная кровать.
Кинана Аллуш сотрудничает с частным сирийским телеканалом Addounia TV, который называют проправительственным. В апреле 2016 года журналистка вызвала негодование в соцсетях, опубликовав у себя в фейсбуке фотографии со служащими сирийской армии на фоне тел убитых повстанцев; снимки называли«убийственными селфи». Западные СМИ предполагают, что новые фотографии и видео мирной жизни Омрана Дакниша могли сделать и опубликовать в целях пропаганды.
В ноябре 2016 года барабанщик всемирно известной американской рок-группы System of a Down (SOAD)Джон Долмаян разместил в своем Instagram фотографию сирийского ребенка, по всей видимости, пострадавшего от обстрелов и написал, что намерен усыновить его.