7 Հունիս 2017 - 08:20 AMT
«Իսլամական պետությունը» ստանձնել է Իրանի խորհրդարանի և իմամ Հոմեյնիի դամբարանի վրա հարձակումների պատասխանատվությունը: Այդ մասին հայտնել է Ինտերֆաքսը իրանական FARS գործակալության վրա հղումով:
Ըստ վերջին տվյալների, զոհերի թիվը հասել է 7-ի, հայտնում է Reuters-ը իրանական Tasnim գործակալության վրա հղումով:
Հունիսի 7-ի առավոտյան անհայտները կրակ են բացել Իրանի խորհրդարանում, արդյունքում 1 մարդ է զոհվել, 8-ը՝ վիրավորվել: Անհայտները ներխուժել են խորհրդարանի շենք Կալաշնիկովի ինքնաձիգերով:
Պարզվել է, որ Հոմեյնիի դամբարանի մոտ պայթուցիկ սարքը գործի դրած մահապարտը կին է, հայտնում է Mehr գործակալությունը:
Տեղեկություններ կան նաև Թեհրանի հարավում իմամ Հոմեյնիի դամբարանի տարածքում կրակոցների մասին՝ 1 մարդ զոհվել է, 5-ը՝ վիրավորվել: Ըստ Tasnim գործակալության, խորհրդարանի վրա հարձակման հեևանքով զոհվածն ու վիրավորներից 2-ը պահակազորի աշխատակիցներ են, տուժածներից մեկը՝ այցելու: Ըստ գործակալության, հարձակվողները 3-ն են, նրաք զինված են: Հարձակվողների ինքնությունը դեռ պարզված չէ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:

7 Июнь 2017 - 08:18 AMT
Группировка «Исламское государство» (ИГ) взяла на себя ответственность за нападение на парламентский комплекс в Тегеране, а также за теракт у мавзолея имама Хомейни, передает Интерфакс со ссылкой на FARS.
По последним даннымв атаке на парламент Ирана погибли семь человек, передает Reuters со ссылкой на иранское агентство Tasnim.
Нападение на парламент Ирана произошло утром 7 июня. Неизвестные с автоматами Калашникова ворвались в здание и открыли огонь. Ранее сообщалось, что погиб один человек – охранник здания. Еще восемь получили ранения.
Вскоре после этого атака была совершена на мавзолей основателя Исламской Республики аятоллы Хомейни, который находится на кладбище Бешехте-Захра в южной части Тегерана. Сообщалось о выстрелах и раздавшемся взрыве. Как передает иранское агентство «Мехр», один из нападавших привел в действие пояс смертника, двух его сообщников удалось задержать. Точных данных о пострадавших в результате этого нападения пока нет.