Գերմանիայի կառավարությունը որոշում է կայացրել գերմանական զորախումբը թուրքական «Ինջիրլիք» ավիաբազայից դուրս բերելու մասին: Ըստ ԳԴՀ ՊՆ մշակած ծրագրի, 260 գերմանացի զինծառայողները, Panavia Tornado ինքնաթիռներն ու լիցքավորող ինքնաթիռը կտեղափոխվեն Հորդանանի «Էլ Ազրակ» ավիաբազա:
Հունիսի 6-ին հայտնի դարձավ, որ գերմանացի և թուրք դիվանագետները չեն կարողացել համաձայնության գալ «Ինջիրլիք» ավիաբազայի հարցում: Այդ մասին Անկարայում հայտարարել է ԳԴՀ ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելը իր թուրք պաշտոնակից Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպման ավարտին:
Տեղափոխման գործընթացը ենթադրաբար մոտ 2 ամիս կտևի, այդ ընթացքում ինքնաթիռների թռիչքները կչեղարկվեն: Տեղափոխման կոնկրետ ժամկետները, ինչպես նաև թռիչքների պլանավորումը կհամաձայնեցվի ՆԱՏՕ-ի գործընկերների հետ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մայիսի 15-ին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիան տեղեկացրել է Գերմանիայի ԱԳՆ-ին, որ չի թույլատրի գերմանացի պատգամավորների այցը «Ինջիրլիք» ռազմակայան: Այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Շեֆերը: Դրան հաջորդեց կանցլեր Մերկելի հայտարարությունն այն մասին, որ Գերմանիան կշարունակի այլընտրանք որոնել:
ԳԴՀ ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելը Անկարա էր ժամանել հունիսի 5-ին ավիաբազայի շուրջ ծագած տարաձայնությունները հարթելու վերջին փորձը նախաձեռնելով, սակայն նրա առաքելությունը հաջող ավարտ չունեցավ: «Իմ թուրք պաշտոնակիցն ասաց, որ ներկա իրավիճակում Անկարան չի կարող հավանություն տալ գերմանացի պատգամավորների այցերին «Ինջիրլիք», ինչ բնույթի էլ լինեն այցերը, ելնելով ներքաղաքական նկատառումներից»,-ասել է Գաբրիելը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպումից հետո:

7 Июнь 2017 - 11:32 AMT
Правительство ФРГ приняло решение о выводе немецкого контингента с турецкой авиабазы «Инджирлик». сообщил телеканал N24 со ссылкой на агентство DPA.
6 июня сообщалось, что немецкие и турецкие дипломаты не смогли прийти к соглашению по авиабазе Инджирлик. Об этом в Анкаре заявил министр иностранных дел ФРГ Зигмар Габриэль по итогам встречи со своим турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу.
Согласно плану Минобороны ФРГ, 260 военнослужащих, самолеты «Торнадо» и заправочный самолет будут переведены на иорданскую авиабазу «Эль-Азрак».
Переезд займет предположительно около двух месяцев, в течение этого времени вылеты самолетов будут отменены. Конкретные сроки начала перевода, а также планирование вылетов будут согласованы с партнерами по НАТО, передает РИА Новости.
Окончательное решение о выводе солдат с «Инджирлика» должен принять немецкий бундестаг. Перевод немецких самолетов «Торнадо» в Иорданию не скажется на размещении немецкого контингента на другой авиабазе в Турции — в Конья, где находятся самолеты AWACS. Данная авиабаза принадлежит НАТО.
Ранее Турция за день до начала предполагаемого визита группы немецких депутатов на военную базу «Инджирлик» проинформировала МИД ФРГ о невозможности данной поездки. Затем канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что Германия продолжит искать альтернативы перемещения немецкого военного контингента с военной базы в Турции в соседние страны.
Турция обвиняет Германию в том, что она отказалась от выдачи военных, обвиняемых Анкарой в попытке переворота в июле прошлого года, а также активистов запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК).