Իրաքցի քրդերը մտադիր են սեպտեմբերի 25-ին անկախության հանրաքվե անցկացնել: Որոշումը կայացվել է հունիսի 7-ին Իրաքի ազգությամբ քուրդ քաղաքական գործիչների հանդիպմանը քրդական ինքնավարության նախագահ Մասուդ Բարզանիի հետ Էրբիլում:
Իրաքցի քրդերին կառաջարկեն պատասխանել հետևյալ հարցին: «Կո՞ղմ եք անկախ Քրդստանին»: Հանրաքվեն նախատեսվում է անցկացնել նաև քրդական ինքնավարության սահմաններից դուրս, երկրի հյուսիսում, օրինակ, Քիրկուկում, որը նավթի խոշոր հանքավայրի հարևանությամբ է գտնվում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նույնիսկ եթե հանրաքվեի բոլոր մասնակիցները դրական պատախան տան, դա չի նշանակում, որ քրդերն ինքնաբերաբար կհայտարարեն սեփական պետություն ստեղծելու մասին: Նախ նրանք հուսով են առավել մեծ աջակցություն ստանալ ինքնորոշման հարցում Իրանի իշխանությունների հետ բանակցություններում:
Բաղդադը կտրականապես դեմ է քրդական ինքնավարության անջատմանը, ինչպես նաև այդ հարցով հանրաքվեի անցկացմանը: Ենթադրվում է, որ Թուրքիան, Իրանը և Սիրիան չեն ճանաչի քրդական հանրապետությունը, քանի որ մտավախություն ունեն, որ դա կսրի անջատողական տրամադրությունները իրենց տարածքում ապրող քրդերի շրջանում:
Իրաքցի քրդերի առաջնորդ Բարզանին 2014-ին արդեն փորձել էր Քրդստանի անկախացման վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնել: Այն ժամանակ ևս արծարծվել է նաև վիճահարույց շրջանների, այդ թվում Քիրկուկի հարցը: Կառավարական զորքերը հեռացել են այդ շրջանից ԻՊ հարձակման հետևանքով, որից հետո իրենց հսկողությունն են հաստատել քրդերը:

8 Июнь 2017 - 07:01 AMT
Иракские курды намерены провести референдум о независимости 25 сентября. Это решение было принято 7 июня на переговорах высокопоставленных курдских политиков Ирака с президентом курдской автономии Масудом Барзани в Эрбиле.
Иракским курдам предложат ответить на вопрос: «Поддерживаете ли вы независимый Курдистан?». Плебисцит предлагают провести и за пределами курдской автономии на севере страны, к примеру, в городе Куркук рядом с крупным нефтяным месторождением, пишет Deutsche Welle.
Даже если большинство участников референдума дадут положительный ответ, это не означает автоматически, что курды объявят о создании собственного государства. Прежде всего, они надеются получить больше поддержки на переговорах о самоопределении с властями Ирака.
Правительство в Багдаде категорически отвергает как отделение курдской автономии, так и референдум на эту тему. Предполагается, что Турция, Иран и Сирия также не признают курдскую республику, поскольку опасаются обострения сепаратистских настроений среди курдов на своей территории.
Лидер иракских курдов Барзани в 2014 году уже пытался провести референдум о независимости Курдистана. Тогда же поднимался и вопрос о спорных районах, в том числе, городе Киркук. Правительственные войска покинули этот регион в результате наступления боевиков террористической группировки «Исламское государство», после чего курды взяли его под свой контроль.