9 Հունիս 2017 - 06:40 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հավանություն է տվել թուրքական զորախմբի տեղակայումը Կատարում արտոնող օրենքին, ինչպես նաև երկու երկրների միջև կնքվող համաձայնագրին զինովարականների ուսուցման վերաբերյալ:
Հունիսի 8-ին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի խորհրդարանը օրենք է ընդունել, որով թույլատրվում է զինծառայող գործուղել Կատար և կազմակերպել այդ երկրի –անդարմերիայի ուսուցումը: Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը հաստատել էր, որ Անկարան և Դոհան մտադիր են թուրքական ռազմակայան ստեղծել Կատարում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Reuters-ի վրա հղումով:
Թուրք զինծառայողների տեղակայումը Կատարում կիրականացվի երկու երկրների գործակցության մասին համաձայնագրի հիման վրա, որը ստորագրվել է 2015-ին:
Հունիսին 5-ին արաբական մի շարք պետություններ Բահրեյնը, Սաուդյան Արաբիան, Եգիպտոսը, ԱՄԷ-ն ու Եմենը խզել են դիվանագիտական կապերը Քաթարի հետ: Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարեց, որ իր երկիրը կողմ չէ Կատարի մեկուսացմանը և կշարունակի զարգացնել հարաբերությունները վերջինիս հետ: :

Президент Турции Тайип Эрдоган одобрил закон об отправке турецких военнослужащих в Катар, а также соглашение между двумя странами по сотрудничеству в обучении военных.
8 июня стало известно, что парламент Турции принял закон, разрешающий размещение турецких военнослужащих на базе в Катаре и сотрудничество по обучению жандармерии в этой стране. Ранее представитель МИД Турции подтвердил намерение Анкары и Дохи создать турецкую военную базу в Катаре. Отмечается, что размещение турецких военных в Катаре будет осуществлено в соответствии с соглашением о сотрудничестве двух стран в области безопасности и обучения сотрудников жандармерии, подписанным в 2015 году.
Распоряжения правительства были опубликованы в правительственном издании Official Gazette 10 июня, передает РИА Новости.
5 июня Саудовская Аравия, Бахрейн, ОАЭ и Египет объявили о разрыве дипотношений с Катаром, прекратив с ним всякое сообщение. К ним присоединились Йемен, временное правительство Ливии, Мальдивы, Маврикий и Коморские острова. Президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что его страна не поддерживает изоляцию Катара, продолжит развивать отношения с ним и приложит усилия к урегулированию кризиса путем диалога.