9 Հունիս 2017 - 09:18 AMT
Եվրամիությունը մտադիր է առաջիկա տարիներին դառնալ աշխարհի ամենամեծ ներդրողը ռազմարդյունաբերության ոլորտում: Այդ մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը ելույթ ունենալով Պրահայում անցնող Պաշտպանության և անվտանգության միջազգային կոնֆերանսում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Պաշտպանության ներդրումային հիմնադրամի ԵՄ ներկայացրած նախագիծը թույլ կտա Եվրամիության խոշորագույն ներդրողը դառնալ ռազմարդյունաբերւթյոն ոլորտում», -ասել է նա:
Պաշտպանական հիմնադրամը կգործի 2020-ից և կապհովի տարեկան €5.5 մլրդ ներդրում ռազմարդյունաբերության ոլորտում:
Յունկերն ասել է, որ այսօր ԵՄ բոլոր երկրները ծախսում են մոտավորապես այն գումարը, որը ԱՄՆ-ն է հատկացնում պաշտպանության ոլորտին, սակայն եվրոպական հատկացումների արդյունավետութունը ամերիկյանի համեմատ ընդամենը 15 տոկոս է: Ըստ նրա, պատճառը եվրոպական ռազմարդյունաբերական համալրիի խորը հատվածականությունն է, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին հունիսի 7-ին հայտարարեց, որ Եվրամիությունը որոշել է Պաշտպանության եվրոպական հիմնադրամ ստեղծել:
Մինչև 2020թ. Եվրահանձնաժողովը մտադիր է մոտ €2.6 մլրդ հավաքել: ԵՄ բյուջեից տարեկան €500 կտրամադրվի, իսկ 2020-ից հետո՝ տարեկան մինչև €1 մլրդ: Մյուս գումարը կփոխանցեն անդամ պետությունները:

Евросоюз намерен стать крупнейшим в мире инвестором в военную промышленность в ближайшие годы. Об этом заявил председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, выступая на Международной конференции по обороне и безопасности в Праге, передает ТАСС.
«Представленный Еврокомиссией (8 июня – прим. ТАСС) проект Оборонного инвестиционного фонда ЕС позволит Евросоюзу стать крупнейшим в мире инвестором в оборонный сектор», – сказал он.
Оборонный фонд должен с 2020 года обеспечивать до €5,5 млрд инвестиций в военно- промышленный комплекс государств ЕС в год.
Юнкер подчеркнул, что сегодня все страны ЕС тратят примерно половину от того, что выделяют на оборону США, однако эффективность европейских ассигнований составляет всего 15% от американских. Причиной этого, по его словам, является глубокая фрагментация европейского ВПК.
7 июня на пресс-конференции в Брюсселе глава дипломатии ЕС Федерика Могерини заявила, чтоЕвросоюз принял решение запустить Европейский оборонный фонд.