9 Հունիս 2017 - 10:02 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը» Կենտրոնական Ասիայի երկրների և ՌԴ հարավային շրջանների ապակայունացման ծրագիր է պատրաստում: Նա հավելել է, որ Պետերբուրգում իրականացված ահաբեկչությունը հաստատել է, որ այդ կազմակերպության օղակները կան ՇՀԿ երկրներում:
«Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) երկրներում ստեղծվել են և գործում են ԻՊ-ականների ընդհատակյա ենթախմբեր: Ըստ հայտնի տեղեկության, ԻՊ-ն Կենտրոնական Ասիայի և ՌԴ հարավային շրջանների ապակայունացման նոր ծրագիր է մշակում»,-ասել է Պուտինն Աստանայում՝ ՇՀԿ անդամ երկրների ղեկավարների նիստում:
«Հարկավոր է սերտացնել ՇՀԿ հատուկ ծառայությունների համակարգումը, այդ թվում տարածաշրջանային հակաահաբեկչական կառույցների գծով»,-ասել է Պուտինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ապրիլի 3-ին Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյի կապույտ գծում պայթյուն է որոտացել, որի հետևանքով 14 մարդ է զոհվել: ՌԴ Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Կուրեննոյը հայտարարել է, որ պայթյունը Պետերբուրգի մետրոպոլիտենում ահաբեկչական գործողություն էր:Ահաբեկիչներին աջակցելու մեղադրանքով 6 անձ է ձերբակալվել: Պայթուցիկ սարքը մետրոյում գործի է դրել մահապարտ ահաբեկիչը: Ըստ նախնական տվյալների, մահապարտը Միջին Ասիայի 23-ամյա բնակիչ էր:

9 Июнь 2017 - 10:19 AMT
Террористическая организация «Исламское государство» (ИГ) готовит планы по дестабилизации Центральной Азии и южных регионов России, а расследование теракта в Петербурге подтвердило существование ячеек организации в странах ШОС. Об этом заявил президент России Владимир Путин.
«В странах ШОС созданы и действуют подпольные ячейки игиловцев. Это показало расследование теракта и у нас в России, в Петербурге. По имеющимся данным, ИГ готовит новые планы по дестабилизации Центральной Азии и южных регионов России», — сказал Путин на заседании лидеров стран ШОС в Астане, пишет РИА Новости.
«Нужно укреплять координацию спецслужб организации (ШОС-– ред.), в том числе, по линии региональной антитеррористической структуры», — добавил Путин.
3 апреля в санкт-петербургском метро в результате взрыва самодельного устройства погибли 14 человек, были ранены около 50 человек. СКР возбудил уголовное дело о теракте (ст. 205 УК РФ). По данным СКР, взрыв осуществил террорист-смертник из Средней Азии, 22-летний уроженец Киргизии Акбаржон Джалилов, имеющий гражданство РФ и предположительно связанный с «Исламским государством» (ИГ).