Ռուսաստանի և ԱՄՆ ներկայացուցիչներն առնվազն 2 «գաղտնի հանդիպում» են ունեցել՝ քննարկելով Սիրիայում անվտանգության գոտիների հարցը: Այդ մասին հայտարարել է Wall Street Journal-ը սեփական իրազեկ աղբյուրների վրա հղումով:
Ըստ թերթի աղբյուրների, հանդիպումներն անցել են Հորդանանում, մասնակցել են նաև այդ երկրի իշխանությունները: Եվս մեկ հանդիպում, ըստ պարբերականի, պետք է կայանար Ամանում այս շաբաթ, սակայն չեղարկվեց ժամանակի համաձայնեցման դժվարությունների պատճառով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նշվում է, որ ռուս-ամերիկայն հետագա բանակցությունները սպառնալիքի տակ են Վաշինգտոնի և Դամասկոսի միջև լարվածության պատճառով:
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ն հուսով է ՌԴ հետ գործակցելու միջոց գտնել և ոչնչացնել ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը»: Եթե անվտանգության գոտիներն արդյունավետ լինեն, Վաշինգտոնն ու Մոսկվան կպայմանավորվեն այդպիսի գոտիների մասին նաև այլ տարածքներում:
2017-ի մայիսի սկզբին ՌԴ, Թուրքիայի և Իրանի ներկայացուցիչները հուշագիր են ստորագրել Սիրիայում անվտանգ գոտիների ստեղծման մասին, խոսքը 4 այդպիսի գոտու մասին է՝ Իդլիբում, Հալեպում, Լաթակիայում, Համայում: Ինչպես հայտարարել է Գլխավոր շտաբի գլխավոր օպերատիվ կառավարման պետ Սերգեյ Ռուդսկոյը, անվտանգության գոտիները նպաստել են իրավիճակի արմատական բարելավմանը Սիրիայում՝ փաստացի թույլ տալով կասեցնել քաղաքացիական պատերազմը Սիրիայում:

Представители России и США провели по меньшей мере две «тайные встречи», на которых обсуждались зоны деэскалации в Сирии. Об этом заявило Wall Street Journal со ссылкой на собственные источники, знакомые с ситуацией.
По данным источников газеты, встречи проходили в Иордании, в них также принимали участие представители иорданских властей. По данным издания, еще одна встреча должна была состояться в Аммане на этой неделе, однако была отменена из-за трудностей в согласовании времени ее проведения, передает РИА Новости. Отмечается, дальнейшие российско-американские переговоры находятся под угрозой из-за нарастающего напряжения между Вашингтоном и Дамаском.
При этом собеседники подчеркивается, что США надеются найти способ сотрудничать с Россией и уничтожить террористическую группировку «Исламское государство» (ИГ). Если зоны деэскалации докажут свою эффективность, Вашингтон и Москва могут договориться установить их на других территориях, подчеркивают источники издания. Представители госдепартамента США не предоставили никаких подробностей о возможных переговорах. Посольство РФ в США пока никак не прокомментировало ситуацию.
В начале мая 2017 года представители России, Турции и Ирана подписали меморандум о создании четырех зон деэскалации в Сирии. В них вошли провинция Идлиб и части соседних регионов — Алеппо, Латакии, Хамы. Как заявил начальник Главного оперативного управления Генштаба Сергей Рудской, зоны деэскалации помогли кардинально улучшить ситуацию в стране и фактически остановить гражданскую войну. Подписанный в мае документ позволил начать восстанавливать разрушенные населенные пункты и объекты инфраструктуры.