Ղազախստանի իշխանություններն ակնկալում են, որ Աստանայում հունիսի 9-ին բացված «Աստանա էքսպո 2017» -ն ավելի քան 5 մլն այցելու կունենա 3 ամսում: Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Աստանա էքսպո 2017» բաժնետիրական ընկերության վարչության նախագահ Ահմեդժան Եսիմովը:
«Մենք արդեն 1,3 մլն տոմս ենք վաճառել»,-ասել է նա՝ նշելով, որ առաջին մի քանի ժամում ավելի քան 10.000 մարդ է այցելել ցուցահանդես: Ըստ Եսիմովի, ցուցահանդեսի կազմակերպման աշխատանքների համար ծախսվել է 400 մլրդ տենգե՝ մոտ $1.3 մլրդ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 10-ի առավոտյան այցելել է «Աստանա էքսպո 2017» մասնագիտացված միջազգային ցուցահանդեսի հայկական տաղավար, որը գտնվում է «Մետաքսի ճանապարհ» կոչվող հավաքական տաղավարում: Հայաստանին տրամադրված տարածքում ցուցադրված են ոչ միայն այլընտրանքային էներգետիկայի հայաստանյան առաջարկները, այլև զուգահեռաբար ներկայացված են Հայաստանի մշակույթի, պատմության, տնտեսության, զբոսաշրջության և ներդրումային հնարավորությունները, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Աստանայի ցուցահանդեսի շրջանակներում մինչև սեպտեմբերի 10-ը նախատեսվում է կազմակերպել նաև մասնակից-երկրների ազգային օրեր

10 Июнь 2017 - 09:49 AMT
По прогнозам властей Казахасана, международную профессиональную выставку «Астана Экспо – 2017» посетят более 5 млн человек за три месяца паботы. Об этом сообщил на пресс-конференции в Астане председатель правления АО «НК Астана ЭКСПО – 2017» Ахметжан Есимов.
«Мы уже продали более 1.3 млн билетов»,- сказал он, уточнив, что 10 тыс человек посетило выставку за первые несколько часов.
По словам Есимова, работы по организации выставки на данный момент стоили около 400 млрд тенге (около $1.3 млрд).
В Астане 9 июня состоялась официальная церемония открытия международной профессиональной выставки «Астана Экспо 2017». Выставка начала работу с 10 июня.Свое участие в выставке подтвердили 115 стран и 22 международные организации (ЮНЕСКО, ЮНИДО, Всемирный банк и др.). В выставке, посвященной альтернативным источникам энергии и «зеленым» технологиям, которая названа «Энергия будущего», страны-участницы представят лучшие мировые технологии энергосбережения, новейшие разработки в области использования альтернативных источников энергии. В числе участников Экспо – Армения.