13 Հունիս 2017 - 08:59 AMT
Մայիսի 22-ին Մեծ Բրիտանիայի Մանչեսթեր քաղաքի «Մանչեսթեր Արենա» (Manchester Arena) մարզադաշտում ամերիկացի երգչուհի Արիանա Գրանդեի համերգից անմիջապես հետո 2 պայթյուն է որոտացել, ինչի հետևանքով զոհվել է 22 մարդ, վիրավորվել՝ մոտ 120-ը:Հաստատվել է ահաբեկչի ինքնությունը՝ 22-ամյա Սալման Աբեդի՝ Լիբիայից Բրիտանիա ներգաղթած ընտանիքից: Ոստիկանությունը ձերբակալել է նաև նրա ավագ եղբորը:
Ըստ Լիբիայի հատուկ ծառայությունների մամուլի քարտուղար Ահմեդ Բեն Սալեմի, Լիբիայի իշխանությունների ներկայացուցիչները տեղեկություններ են ունեցել ահաբեկիչ Սալման Աբեդիի շփումների մասին Լիբիայում և Մեծ Բրիտանիայում: Չի նշվում, սակայն, հաջողվեց տվյալները փոխանցել Լոնդոնին, թե ոչ: Հայտնի է միայն, որ Լիբիայի հատուկ ծառայություններն առավել սերտ շփումներ ունեն ԱՄՆ ԿՀՎ հետ, քան բրիտանացի գործընկերների, հայտնում է Lenta.ru-ն BBC News-ի վրա հղումով:
Ահաբեկչությանը նախորդած 1 ամիսը Աբեդին անցկացրել է Տրիպոլիում ընտանիքի հետ: Լիբիայի հատուկ ծառայություններում նշել են, որ անմիջապես հսկողություն են սահմանել նրա, իր 20-ամյա եղբոր Հաշեմի և հոր Ռամադանի հանդեպ:
Մանչեսթերի ահաբեկչի եղբայրը խոստովանել է, որ Սալմանի հետ 2015-ին միացել է ահաբեկչական ԻՊ-ին: Նշվում է, որ Հաշեմին և Ռամադանին անմիջապես ձերբակալել են Լիբիայաում, հենց որ հայտնի դարձավ Մանչեսթերի ահաբեկչության մասին: Հայտնի է, որ պայթուցիկի պատրաստման նյութերը գնել է Հաշեմ Աբեդին: Բրիտանիայի ոստիկանությունը համարում է, որ Սալմանն ինքնուրույն է գնել ռումբի բաղադրիչների մեծ մասը:

13 Июнь 2017 - 08:24 AMT
Взрыв на концерте американской поп-певицы Арианы Гранде на стадионе «Манчестер Арена» произошел вечером 22 мая. В результате погибли 22 человека, 64 зрителя получили ранения.
По словам пресс-секретаря ливийских спецслужб Ахмеда Бен Салема, у представителей властей Ливии была информация о контактах террориста Салмана Абеди на ливийской территории и в Великобритании. Удалось ли в итоге передать эти данные Лондону, не уточняется. Известно только, что спецслужбы Ливии находятся в более тесном контакте с американским ЦРУ, чем с британскими коллегами, передает Lenta.ru со ссылкой на BBC News.
Месяц перед терактом Абеди провел в Триполи с семьей. В ливийских спецслужбах отметили, что сразу же установили наблюдение за ним, а также за 20-летним братом Хашемом и их отцом Рамаданом.
Брат манчестерского смертника признался, что вместе с Салманом в 2015 году он примкнул к террористической группировке «Исламское государство» (ИГ). Отмечается, что Хашема и Рамадана задержали в Ливии сразу после того, как стало известно о теракте в Британии.
Сообщается, что материалы для изготовления взрывного устройства купил Хашем Абеди. В британской полиции при этом считают, что Салман самостоятельно приобрел большинство компонентов для создания бомбы.