Աշխարհի ամենահազվագյուտ անձնագիրը Մալթայի միաբանության կողմից տրվող անձը հաստատող վկայականն է: Այդպիսի անձնագիր ունեցողները Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու կրոնական միաբանության Մեծ մագիստրոսի կոչում ունեցողներն են, Մեծն կոմանդորը, ինչպես նաև Մեծն կանցլերը, հայտնում է Lenta.ru-ն Daily Star-ի վրա հղումով:
Մի շարք երկրներ չեն ճանաչում նմանատիպ վկայականները, այդ թվում Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն, Նոր Զելանդիան, Նիդերլանդները, Ֆրանսիան և այլոք: ՌԴ-ն ճանաչում է այդ անձնագրերն ու դիվանագիտական հարաբերություններ ունի միաբանության հետ:
Մալթայի միաբանությունն աշխարհի հնագույն ասպետական միաբանությունն է համարվում, այն հիմնվել է 1048-ին, տեղակայված է Իտալիայի (Հռոմ) և Մալթայի տարածքում:
Ըստ միջազգային իրավունքի, Մալթայի միաբանությունը պետականատիպ կազմավորում է: Ընդ որում, ինքը կազմակերպությունն իրեն լիարժեք երկիր է համարում: Միաբանությունը բարեգործական գործունեությամբ է զբաղվում, մասնավորապես, բուժօգնություն է տրամադրում ամբողջ աշխարհի տարածքում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ամենաազդեցիկ անձնագրերը Գերմանիայի և Սինգապուրի անձնագրերեն, այդ երկրների քաղաքացիները կարող են 159 երկիր այցելել առանց վիզաների:

13 Июнь 2017 - 08:45 AMT
Обладателями такого паспорта являются Великий магистр религиозного ордена Римско-католической церкви, Великий командор, а также Великий канцлер, передает Lenta.ru со ссылкой на Daily Star.
Ряд стран не признают подобные удостоверения личности. В их числе Великобритания, США, Новая Зеландия, Нидерланды, Финляндия и другие. Россия признает эти паспорта и имеет с орденом дипломатические отношения.
Мальтийский орден считается старейшим в мире рыцарским органом (основан в 1048 году). Он располагается на территории Италии (Рим), а также Мальты.
По международному праву Мальтийский орден — государствоподобное образование. При этом сама организация считает себя полноценной страной. Орден занимается благотворительной деятельностью, в частности, оказанием медицинской помощи по всему миру.
Ранее стало известно, что обладателями самых влиятельных паспортов в мире оказались жители Германии и Сингапура. Они могут посещать без виз 159 стран.