15 Հունիս 2017 - 10:00 AMT
Թուրքիայի հիմնական ընդդիմադիր ուժը՝ Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը, բողոքի ակցիա է սկսել այդ կուսակցության անդամ, պատգամավոր Էնիս Բերբերօղլուի դատավճռի դեմ և քայլերթով Անկարայից Ստամբուլ կհասնի:
Հունիսի 14-ին Բերբերօղլուն 25 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել Ազգային հետախուզական կազմակերպությանը (MIT) պատկանող և Սիրիա ուղևորվող բեևռնատարների խուզարկության մասին մանրամասները մամուլին հայտնելու համար: Նա ձերբակալվել է դատավճռի ընթերցումից անմիջապես հետո և ուղարկվել է Ստամբուլի դատարան:
«Մենք չենք ցանկանում, որ բանտերում լրագրողներ ու դասախոսներ նստեն: Մենք ուզում ենք բոլորի հետ հաշտ ապրել: Ես մինչև Ստամբուլ կհասնեմ (մոտ 450 կմ): Մենք կշարունակենք մեր երթն այնքան, մինչև որ արդարությունը վերադառնա Թուրքիա», – ասել է կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Ղըլիչդարօղլուն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բեռնատարների հետ կապված միջադեպը տեղի է ունեցել Ադանայում 2014-ի հունվարին, երբ զինծառայողները զննել են դեպի Սիրիա ընթացող բեռնատարները: Cumhuriyet-ը լուսանկարներ և տեսանյութեր էր հրապարակել զննության փաստի վերաբերյալ, որտեղ երևում էր, որ բեռնատարներում ականներ են, հրետանային արկեր և այլ զինամթերք: Ըստ թուրքական իշխանությունների, բեռնատարները «հումանիտար և լոգիստիկ օգնություն» էին տանում սիրիացի թուրքմեններին: Բեռնատարների զննության գործով 17 զինվորական ձերբակալվեց, ինչպես նաև Ադանայի ոստիկանապետն ու 4 դատախազ, այդ թվում Ադանայի նախկին գլխավոր դատախազը:

Основная оппозиционная Народно-республиканская партия (НРП) Турции начала 15 июня марш протеста против приговора депутату от НРП Энису Бербероглу из Анкары в Стамбул.
«Где нет справедливости – там нет государства. Глухие к голосу справедливости услышат наш голос. Мы не хотим, чтобы в тюрьмах сидели журналисты, преподаватели. Мы не хотим конфликта. Мы хотим жить в мире, все вместе. Я буду идти до самого Стамбула (около 450 километров – ред.). Мы будем продолжать наш марш до тех пор, пока в Турцию не вернется справедливость», — заявил лидер партии Кемаль Кылычдароглу в центральном парке Гювен турецкой столицы.
14 июня Бербероглу был приговорен к 25 годам тюрьмы за разглашение прессе подробностей по делу об обыске грузовиков, принадлежащих Национальной разведывательной организации (MIT) и направлявшихся в Сирию. Он был арестован сразу же после вынесения судебного решения и отправлен в стамбульскую тюрьму в районе Малтепе.
Инцидент с грузовиками произошел в провинции Адана в январе 2014 года, когда военнослужащие досмотрели грузовики, принадлежавшие MIT и направлявшиеся к турецко-сирийской границе. Газета Cumhuriyet опубликовала фотографии и видеоролики, сделанные, как утверждает издание, во время обыска грузовиков. На фото- и видеоматериалах видны ящики с артиллерийскими снарядами, минами и другими боеприпасами. По версии турецких властей, грузовики везли «логистическую и гуманитарную помощь» сирийским туркменам. По делу о досмотре грузовиков были арестованы 17 турецких военных, а также бывший начальник жандармерии провинции Адана и четыре прокурора, в том числе бывший главный прокурор Аданы.