Լոնդոնի ոստիկանությունը հայտարարել է, որ չի կարծում, թե բազմաբնակարան 24-հարկանի շենքում բռնկված հրդեհն ահաբեկչության հետևանք էր: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել Լոնդնոի ոստիկանության ներկայացուցիչ Ստյուարտ Քանդին:
Զոհերի թիվը հասել է 17-ի, 79 տուժած կա հիվանդանոցներում, նրանցից 17-ը կրիտիկական վիճակում է: Ըստ հրշեջների, մոտ 120 ընտանիք կարող է տուժած լինել հրդեհից:
«Ոչ մի բան հիմք չի տալիս ենթադրելու, որ դա կապված է ահաբեկչության հետ»,-ասել է Քանդին՝ հավելելով, որ բռնկման հետաքննությունը հրդեհի պատճառները պարզելու նպատակով շարունակվում է, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հրդեհը Լոնդոնի բազմահարկում տեղի է ունեցել հունիսի լույս 14-ի գիշերը: Սկզբում հայտարարվել էր 6, այնուհետև 12 զոհի մասին
Yahoo News-ը նշել է, որ բնակիչները նախկինում բողոքել են բնակության վտանգավոր պայմաններից: Մասնավորապես, 2014-ին նրանք դիմել են հրշեջ ծառայություն շենքում կատարված վերանորոգման կապակցությամբ: Մարդիկ ուշադրություն էին հրավիրել այն հանգամանքին, որ շենքը միայն մեկ մուտք ունի և բռնկման դեպքում հրշեջներին դժվար կլինի ներս մտնել:
Բացի այդ, բնակիչները կարծում են, որ կրակը շատ արագ է տարածվել արտաքին հարդարման համար օգտագործված պլաստիկի մեծ քանակության պատճառով: :

15 Июнь 2017 - 12:10 AMT
Полиция Лондона не считает, что пожар в высотном жилом доме на западе столицы произошел в результате теракта. Об этом заявил журналистам представитель лондонской полиции Стюарт Канди.
«Нет ничего, чтобы предположить, что это связано с терактом», — сказал Канди, добавив, что расследование и выяснение причин возгорания продолжается, передает РИА Новости.
Пожар в 24-этажном жилом доме на западе Лондона произошел в ночь на 14 июня. Погибли по меньшей мере 17 человек, 79 пострадавших находятся в больницах, из них 17 — в критическом состоянии. По сообщению пожарных, около 120 семей могли пострадать от пожара, эвакуированные жители временно размещены в ближайших общественных центрах, мечетях и церквях.
По заявлениям экстренных служб, работы на месте пожара могут продолжиться около недели, а поиск причин возгорания займет значительное время. К настоящему моменту известно лишь то, что огонь распространялся по зданию крайне быстро. Компания, проводившая в 2016 году в доме капитальный ремонт, сообщила, что работы были произведены в соответствии со всеми нормативами, в том числе по противопожарной безопасности.