16 Հունիս 2017 - 08:48 AMT
Ադրբեջանը նոր լայնածավալ զորավարժություններ է սկսում՝ համաձայն այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի հաստատված պլանի: Օպերատիվ մարտավարական զորավարժությունները կմեկնարկեն հունիսի 19-ին:
Զորավարժությունների նպատակն է զորքերի մարտական պատրաստության, ուժերի և միջոցների կառավարման կազմակերպման ստուգումը, դրանց փոխգործակցության մշակումը մարտականին մոտեցված պայմաններում, հայտնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը Ադրբեջանի ՊՆ վրա հղումով:
Զորավարժություններին կմասնակցի մոտ 23.000 զինծառայող, մոտ 120 միավոր տանկ և զրահատեխնիկա, մինչև 180 տարբեր տրամաչափի հրթիռահրետանային կայանքներ, համազարկային ռեակտիվ համակարգեր և ականանետեր, մինչև 30 միավոր մարտական ավիացիա: Նշվում է, որ կկիրառվեն նաև ռադիոէլեկտրոնային հետախուզման նոր միջոցներ և անօդաչու թռչող սարքեր:
Հունիսի 12-ին Նախիջևանում մեկնարկել էին թուրք-ադրբեջանական համատեղ մարտավարական զորավարժությունները երկու երկրների ԶՈւ բոլոր զորատեսակների մասնակցությամբ:Զորավարժությունները կավարտվեն հունիսի 16-ին:

Согласно утвержденному президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым плану, начиная с 19 июня в стране пройдут широкомасштабные оперативно-тактические учения с целью проверки боевой готовности войск, организации управления силами и средствами, их взаимодействия в условиях приближенных к боевым.
В учениях будут задействованы до 23 тысячи военнослужащих личного состава, до 120 единиц танков и бронетехники, до 180 ракетно-артиллерийских установок разного калибра, реактивных систем залпового огня и минометов, до 30 единиц боевой авиации различного назначения, а также новые средства радиоэлектронной разведки и беспилотные летательные аппараты, пишет АПА со ссылкой на Минобороны Азербайджана.
Учения продлятся до 24 июня.
12 июня в Нахиджеване начались совместные тактические учения Азербайджана и Турции с участием видов войск вооруженных сил двух стран. Целью учений является развитие координации войск посредством проведения обмена опытом между вооруженными силами и достижение взаимодействия военных подразделений двух стран путем развития способностей проведения совместных операций.