Ամերիկահայ շախմատիստ Սամուել Սևյանը բավական հաջող է հանդես գալիս շախմատի Ամերիկայի առաջնությունում, որտեղ մեդալներից բացի վիճարկում է նաև աշխարհի գավաթի խաղարկության 4 ուղեգիր:
Արդեն կայացած 8 տուրից հետո 16-ամյա գրոսմայստերը վաստակել է 6.5 միավոր և կիսում է 2-8-րդ տեղերը: Վերջին պարտիայում Սամուել Սևյանն արդեն 27-րդ քայլին ստիպել է մրցակցին կանգնեցնել ժամացույցը, գրում է A1plus.am-ը:
Մրցաշարին մասնակցող մեր մյուս հայրենակիցը՝ Բրազիլիան ներկայացնող Գրիգոր Սևակ Մխիթարյանը, նույնպես հաղթանակով է ավարտել 8-րդ տուրի հանդիպումը: Նա վաստակել է 5.5 միավոր և դեռևս տեսականորեն կարող է պայքարել չորս ուղեգրից մեկի համար, սակայն դրա համար հարկավոր է հաղթել վերջին երեք պարտիաներում:
Հունիսի 16-ին տեղի կունենան 9-րդ տուրի հանդիպումները: Սամուել Սևյանը սևերով կմրցի պերուացի գրոսմայստեր Էմիլիո Կորդոբայի հետ, իսկ Գրիգոր Սևակ Մխիթարյանը ուժերը կչափի կոստառիկացի Լեոնարդո Վալդեսի հետ:

Американский шахматист армянского происхождения Самуэл Севян довольно успешно выступает на чемпионате Америки по шахматам, где помимо медалей оспариваются 4 путевки на розыгрыш кубка мира.
После уже состоявшегося 8 тура 16-летний гроссмейстер заработал 6,5 очка и разделяет 2-8-е места. В последней партии Севян уже на 27-м шагу заставил соперника остановить часы, пишет A1plus.am.
Еще один участник турнира армянского происхождения, представляющий Бразилию Григор Севак Мхитарян, также завершил победой встречу 8-го тура. Он заработал 5,5 очков и пока еще теоретически может бороться за четыре путевки, однако для этого необходимо победить в последних трех партиях.
16 июня состоятся встречи 9-го тура. Самуэл Севян черными сразится с перуанским гроссмейстером Эмилио Кордобаем, а Григор Севак Мхитарян померится силами с костариканцем Леонардо Валдесом.