17 Հունիս 2017 - 07:20 AMT
Ավստրալացի գիտնականները թեստ են հայտնագործել, որով կարելի է որոշել, թե որ հիվանդի մոտ գրիպը կարող է մահացու բարդություն առաջացնել, օրինակ, թոքաբորբ:
Դա թույլ կտա նախապես անհրաժեշտ օգնությունը տրամադրել մարդկանց և կանխել մահացու ելքը: Այդ մասին European Respiratory Journal-ում հայտարարել են Վեսթմիդի համալսարանի գիտնականները:
«Գրիպը կարող է մահացու լինել միանգամայն առողջ մարդու համար: Ոչ ոք չի կարող ասել, թե որ հիվանդի մոտ կա թոքաբորբի զարգացման մեծ ռիսկ և ով կարող է ի վերջո մահանալ»,-ասել է հետազոտության ղեկավար Բենջամին Թանգը Sydney Morning Herald-ին, հայտնում է BBC-ին:
Նոր թեստը չի պահանջում սկզբունքորեն նոր սարքավորումներ, հարկավոր է հիվանդի միայն մի կաթիլ արյուն և մի քանի ժամ այն հետազոտելու համար: Արդյունքների հստակությունը 91% է:
High-risk Influenza Screen Test (HIST) թեստը կարող է շատ օգտակար լինել համաճարակների ժամանակ, երբ բժիշկները չեն հասցնում փրկիչ պատվաստանյութեր մշակել գրիպի վիրուսի նոր շտամերի համար:
Թեստը կիրառելի է գրիպի ցանկացած վարակի դեպքում: Օրգանիզմը լուրջ վարակի դեպքում հիվանդի արյան մեջ է արտանետում IF127 գենը: Այդ կենսամարկերը կարելի է գրանցել HIST-ի միջոցով:
«Որքան շուտ սկսեք բուժումը, վերապրելու այնքան մեծ շանսեր կունենաք: Առանց որակյալ և ժամանակակից ինտենսիվ թերապիայի մահացու ելքի ռիսկը 50%-ից ավելի է» ,-պատմում է Թանգը: Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության, ամեն տարի գրիպի սեզոնային համաճարակներն աշխարհում 250-500.000 մարդու կյանք են խլում:
HIST-ն արդեն պատենտավորված է Ավստրալիայում: ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում և Չինաստանում այն փորձարկման փուլում է:

Австралийские ученые изобрели тест, который может определить, у какого пациента грипп разовьется в смертельноопасное осложнение, например, пневмонию. Это позволит заранее оказывать людям необходимую помощь и предотвращать летальные исходы, заявили исследователи Уэстмидского института медицинских исследований.
«Грипп способен убить в целом здорового человека в самом расцвете сил. Никто не может сказать, у кого из пациентов есть высокий риск развития пневмонии и кто может в итоге умереть», – отметил руководитель исследования доктор Бенджамин Танг, пишет BBC со ссылкой на Sydney Morning Herald.
Новый тест не требует принципиально нового оборудования, для него нужна всего одна капля крови пациента и несколько часов на ее исследование. Результаты точны на 91%.
Тест, который получил название High-risk Influenza Screen Test (HIST), может существенно облегчить жизнь во время эпидемий, когда ученые не успевают разработать спасительные вакцины для новых штаммов вируса гриппа.
«Тест пригоден для любой инфекции гриппа, потому что работает с тем, как тело реагирует на вирус, нежели чем с самим типом вируса», – замечает Танг. Для того, чтобы подготовить организм к отпору серьезной инфекции, в кровь больного выделается биомаркер – ген IF127, его-то и можно засечь с помощью HIST.
«Чем раньше вы начнете лечиться, тем больше шансов выжить. Без качественной и своевременной интенсивной терапии риск летального исхода составляет больше 50%», – рассказывает Танг.
По данным Всемирной организации здравоохранения, ежегодно сезонные эпидемии гриппа уносят жизни 250-500 тысяч людей по всему миру.