19 Հունիս 2017 - 05:23 AMT
Ֆուտբոլային ասոցիացիաների միջազգային խորհուրդը (IFAB) առաջարկում է կրճատել ֆուտբոլային հանդիպումների տևողությունը մինչև «մաքուր» 60 րոպե:
«Ազնիվ խաղա» (Play Fair) անվանումը կրող ռազմավարությունն առաջարկում է կանգնեցնել վայրկյանաչափը տեխնիկական ընդհատումների ընթացքում` ինչպես ներկայումս արվում է բասկետբոլի ու հոքեյի հանդիպումների ժամանակ:
Ենթադրվում է, որ փոփոխությունն ավելի տեսարժան կդարձնի խաղը:
IFAB-ն առաջարկում է նաև ազատ հարվածի փոխարեն 11-մետրանոց նշանակել, եթե դարպասապահը վերցնի գնդակը սեփական տուգանայինում թիմակիցի փոխանցումից հետո:
Առաջարկվում է նաև հեռացնել ֆուտբոլիստին միտումնավոր ձեռքով խփած գոլի համար: Նաև առաջարկվում է գոլ հաշվել իրավիճակում, երբ խաղացողը ձեռքով հեռացնում է գնդակը դատարկ դարպասից:

IFAB (Международный совет футбольных ассоциаций — организация, занимающаяся регулированием правил игры в футбол) разработал новую стратегию под названием Play Fair! («Играй честно!»), направленную на повышение зрелищности футбольных матчей.
Предлагается, в частности, сократить время игры с 90 минут «грязного» времени до 60 минут чистого – с остановками секундомера во время пауз, как это происходит, к примеру, в хоккее и баскетболе, пишет Sports.ru.
Кроме того, IFAB предлагает назначать пенальти вместо свободного удара в случаях, когда вратарь берет мяч в руки в штрафной площади после паса ногой от своего игрока.
Еще одна из идей — удалять футболиста, который умышленно забивает гол рукой или отбивает мяч на линии ворот.